بررسی QoS یا Quality of Service و کاربرد آن

بررسی QoS یا Quality of Service و کاربرد آن

بررسی QoS یا Quality of Service و کاربرد آن: فراهم آوردن سرویس های باکیفیت و کارامد با استفاده از پروتکل QoS یا Quality of Service در شبکه های مبتنی بر پروتکل IP به طور فزاینده ای در زیرساخت های سازمانی IT مهم و مهم تر می شود. نه تنها سرویس QoS برای Stream کردن صوت یا ویدئو در بستر شبکه مورد نیاز است بلکه در تکنولوژی IoT یا Internet of Things نیز نقش مهمی را ایفا می کند. در اینجا به اهمیت سرویس QoS و نحوه کار آن می پردازیم.

اهمیت سرویس Qos

برخی از سرویس ها یا اپلیکیشن هایی که در بستر شبکه اجرا و عملیاتی می شوند، به تاخیر یا Delay حساس هستند. این سرویس ها برای انتقال بسته های اطلاعاتی خود در شبکه از پروتکل UDP استفاده می کنند و از پروتکل TCP بهره نمی برند. تفاوت اصلی بین پروتکل TCP و UDP این است که پروتکل TCP بسته هایی که در بین راه Loss می شوند یا از بین می روند را دوباره ارسال می کند اما پروتکل UDP بسته های اطلاعاتی Loss شده را دوباره در شبکه ارسال نمی کند. به عنوان مثال برای انتقال فایل در شبکه از یک سیستم به سیستم دیگر بایستی از پروتکل TCP استفاده شود زیرا اگر در بین راه یک بسته اطلاعاتی Loss شود، آن فایل دیگر قابل استفاده نخواهد بود. از این رو پروتکل TCP بسته اطلاعاتی Loss شده را که از قبل علامت گذاری کرده بود دوباره به سمت کامپیوتر مقصد ارسال می کند تا فایلی که به طور ناقص ارسال شده بود کامل شود و قابل استفاده باشد.

اما برای سرویس هایی که از پروتکل UDP استفاده می کنند مانند سرویس VOIP ، هرگونه بسته اطلاعاتی صوتی که Loss شود دیگر نمی تواند دوباره در شبکه ارسال شود زیرا بسته های صوتی در بستر شبکه Stream می شوند و ارسال مجدد آن بسته ها در بستر شبکه کاری بیهوده و بی فایده است. به همین دلیل، Loss شدن و یا به تاخیر افتادن ارسال بسته های اطلاعاتی که با پروتکل UDP در شبکه ارسال می شوند، یک مشکل جدی محسوب می شود. حتی اگر تعداد خیلی کمی از بسته های صوتی در هنگام ارسال در بستر شبکه Loss شود کیفیت صدا را به طور قابل توجهی پایین می آورد بطوریکه صدا نامفهوم و گنگ به گوش می رسد. نکته اینکه بسته های اطلاعاتی که به تاخیر حساس هستند به Jitter معروف هستند. Jitter اختلاف زمان تاخیر رسیدن بسته های اطلاعاتی Stream شده در شبکه می باشد. اگر شبکه شما پهنای باند زیادی دارد، Delay یا تاخیر در شبکه شما تا حد زیادی وجود نخواهد داشت و متعاقباََ نیاز به راه اندازی سرویس QoS در شبکه را نخواهید داشت. اما در شبکه های سازمانی و بزرگ مواقعی پیش خواهد آمد که روتر ها و سوئیچ ها شروع به Drop کردن بسته های اطلاعاتی خواهند کرد در این گونه موارد سرویس های نظیر VOIP و … در شبکه دچار اختلال می شود و آن سرویس ها نمی توانند به طور موثر و کارامد به وظایفش ادامه دهد. اینجاست که QoS وارد عمل می شود.

بررسی QoS یا Quality of Service و کاربرد آن

بررسی QoS یا Quality of Service و کاربرد آن

سرویس QoS چگونه کار می کند؟

سرویس QoS به مدیریت Packet های Loss شده ، Delay و Jitter در زیرساخت شبکه کمک شایانی می کند. از آنجایی که ما از یک مقدار معین و مشخصی از پهنای باند در شبکه مان استفاده می کنیم سئوالی که از خودمان باید بپرسیم این است که کدام سرویس در شبکه از مدیریت سه مورد مذکور در فوق بهره مند می شود؟ گام اول در راه اندازی سرویس QoS در شبکه این است که سرویسی را که اولویت ترافیکش از دیگر سرویس ها در شبکه بالاتر است را شناسایی و مشخص کنیم. شناسایی ترافیک نیز با بحث ACL قابل انجام است. روش های زیادی برای شناسایی یا Mark کردن ترافیک ها وجود دارد که CoS یا Class of Service و DSCP یا Differentiated Services Code Point، دو نمونه از این روش ها می باشند.

CoS ترافیک ها را در لایه 2 شناسایی می کند اما DSCP جریان ترافیک ها را در لایه 3 شناسایی می کند. سرویس های مختلف به طور متفاوتی شناسایی می شوند که این به تجهیزات شبکه اجازه می دهد تا داده ها را در گروه های جداگانه و مختلف دسته بندی کند. بعد از اینکه داده ها را در گروه های جداگانه دسته بندی کردیم، حال می توانیم از آن اطلاعات برای قرار دادن Policy یا سیاست روی آن گروه ها به منظور اولویت گذاری داده هایی اهمیت شان از دیگر سرویس ها بیشتر است، استفاده کنیم. به این کار Queuing نیز می گوییم. به عنوان مثال اگر ترافیک Voice یا صوت به عنوان ترافیکی که از دیگر ترافیک ها اولویتش بالاتر است علامت گذاری یا Mark شده باشد و Policy ای روی آن تعریف شود که از بیشترین پهنای باند لینک شبکه بتواند استفاده کند، دستگاه هایی نظیر سوئیچ ها و روتر ها بسته یا فریم های صوتی را برای انتقال در شبکه در اول صف یا Queue قرار می دهد، تا بلافاصله یا بلادرنگ در شبکه ارسال شوند. اما اگر برای مثال ترافیک متنی مثل ترافیک وب که از پروتکل TCP برای انتقال بسته های خود استفاده می کند، به عنوان ترافیکی با اولویت پایین در انتقال در شبکه علامت گذاری شده باشد هنگام انتقال در شبکه در صف یا Queue قرار می گیرند تا بعد از اینکه ترافیک های با اولویت بالا ( نظیر ترافیک های صوتی و ویدئویی )، در شبکه ارسال شدند، در شبکه ارسال شوند.

منبع:Itpro.ir