ارتقاء به HP Data Protector 9.X

9 دلیل برای ارتقاء به HP Data Protector 9.X

امروزه تغيير احتياجات و نيازهاي ديتاسنترها باعث شده است تا سازمان هاي IT وادار به سنجش دوباره پروسه هاي بکاپ گيري و بازيابي شوند و اين تغييرات در سطح استراتژي و زيرساخت نيز همراه مي باشد.

سازمان هاي کوچک و بزرگ در مبارزه و تلاش براي استفاده و بالابردن واليوم هاي ذخيره سازي، مديريت داده ها با فرمت هاي مختلف و پيچيدگي هاي اطلاعاتي هستند که بايستي ادغام تکنولوژي هاي پيشرفته ديتاسنتر همچون مجازي سازي و کلاود، و قبول مدلهاي کسب و کار جديد همچون ITaaS را به آنها افزود. در سياست هاي شرکت HP، ديتاسنتر به جايي گفته مي شود که نمي توان رشد داده ها را نگهداشت و اين افزايش غير قابل کاستن مي باشد و لزوما بايستي زيرساخت شما بسرعت در همه جهات و مقياس ها و بر حسب تقاضاي مشتري تغييرات را داشته باشد. با اين مقدمه مي توان اهميت بکاپ گيري و بازيابي اطلاعات را بهتر مطرح کرد و در نتيجه شما بايستي قادر به تکيه به يک نگرش صحيح از بکاپ گيري و بازيابي اطلاعات باشيد که سازگار با درجه بالايي از هوشمندي و کنترل خودکار جهت رسيدن به نيازهاي مشتريان باشد.

نرم افزار تخصصي HP Data Protector يک نام آشنا براي بسياري از ديتاسنترها و مشتريان بزرگي است که نيازمند راه حل بکاپ گيري و بازيابي اطلاعات بوده و هستند. با ارائه نسخه جديد 9 و نياز يکي از پروژه ها به ارتقاء به نسخه جديد بر آن شديم تا مقاله اي در اين باب را مطرح کنيم. حقيقتا چالش هاي زيادي در حوزه Backup را در سازمانها ديده ايم. بنظر حقير صرفا بحث ارتقاء يک نسخه قديمي DP به نسخه جديد نيست و بايستي با بررسي قابليت ها، نيازمندي ها و با يک نگرش جديدتر گام برداريم.

نسخه DP 9.0، هوشمندي قابل انطباق، ادغام و يکپارچگي پيشرفته را بدنبال داشته و توانمندي هاي خودکار سازي را جهت کمک به شفافيت، پيش بيني پذيري و حالت ارتجاعي کسب و کار در محيط IT را ارائه نموده است.

مزاياي انتقال به نسخه HP Data Protector 9 شامل موارد زير مي باشد:

 1) اجراي بکاپ و بازيابي روي مدرنترين معماري شامل يک بانک اطلاعاتي داخلي جديد

2) برخورداري از قابليت ها و نوآوري هاي جديد شامل: snapshot protection ، deduplication وابسته ، مقياس پذيري سطح enterprise، اولويت و تقدم مبتني بر زمانبندي ، حفاظت virtual server و گزارش دهي قابل تجزيه و تحليل بصورت بلادرنگ. همه اين قابليت ها جهت محافظت از محيطهاي ديتاسنتر پويا بصورت عالي کامل شده است.
3) نقطه پررنگ در آخرين نسخه ارائه شده، گزارش گيري بصري و مانيتورينگي است که همراه با راهنمايي هوشمند و ارائه آناليزهاي پيشگويانه بلادرنگ به ارمغان آمده است که همگي تسهيل تجارب بکاپ گيري و بازيابي را به دنبال خواهد داشت.

1- افزايش دادن استفاده از ظرفيت ذخيره سازي با يک deduplication (دوباره نويسي) موثر و عالي

deduplication توکار با نرم افزار HP dataprotector توسط HP StoreOnce فراهم شده است که يک تکنولوژي موثر دوباره نويسي آشکار محسوب مي شود. اين قابليت همراه با يک الگوريتم کاملا پيشرفته، دستگاه هاي ذخيره سازي بزرگ را قادر به بکاپ گيري و بازيابي با سرعت بالا و کاملا موثر و کارا نموده است. قدرت ترکيب اين تکنولوژي سبک و يکپارچه شدن Data protector با محيط هاي نرم افزاري از قبيل exchange, sharepoint, hyper-v, SQL, VMware, Oracle, SAP و … مي تواند باعث کاهش چشمگير نيازمندي هاي اوليه براي حفاظت از اين قبيل برنامه ها شود و همچنين مي تواند سبب بهبود سرعت بازيابي آنها گردد. رويه مرفته با HP StoreOnce شما قادر به دستيابي به يک کسب و کار مداوم و بهبود يافته هستيد که هزينه هاي مالکيت در آن نيز کاهش يافته و يک استفاده کاملا بهينه از زيرساخت بکاپ گيري و منابع IT را خواهيد داشت در حالي که ريسک هاي شما نيز کاهش مي يابد.

2- بهبود چشمگير استفاده از زيرساخت بکاپ از طريق درون بيني و بينش آناليزگرانه بلادرنگ

بعنوان يک مشتري و مصرف کننده HP Dataprotector، شما مي توانيد از مزيت هاي فوق العاده تعاملي و داشبورد بصري با نام HP Backup Navigator که گزارشات آناليزگرانه را برميگرداند استفاده کنيد تا بتوانيد استفاده بهتري از بکاپ گيري منابع را داشته و به بهبود فرآيند پشتيبان گيري کمک نماييد. اين داشبورد، يک محصول همراه براي نرم افزار DP است که شما را قادر به جمع آوري ، مرتبط کردن و آناليز پيش بيني ها در راهکارهاي بکاپ گيري و بازيابي داده ها مي نمايد تا بتوانيد الگوهايي در راستاي عمليات حفاظت از داده ها را نمايش داده و آنها را از يکديگر جدا نماييد. Navigator شناسايي اطلاعات مرتبط با کارآيي، نرخ استفاده از ظرفيت و پيش بيني ها و از همه مهمتر نيازمندي هاي زيرساخت براي آينده را شناسايي مي کند که تماما جهت طراحي و آناليز واليوم هاي بزرگ داده هاي عملياتي مفيد خواهد بود. اين آناليزها به شما کمک مي کند تا بتوانيد يک طرح بهينه براي CapEX و OPEX ارائه کنيد.

3- پيش بيني کردن مشکلات و نشانه گيري فعالانه آنها قبل از وقوع رخداد

سيستم گزارش دهي HP Navigator شامل توانمندي هاي تعاملي و مرتبطي است که آنرا قادر به فعاليت بعنوان يک راهنماي هوشمند جهت آناليز، جدا سازي و ارائه پيشنهاداتي براي مشکلات مختلف مي نمايد. برخلاف ابزار گزارش دهي ايستا، Navigator اطلاعات خلاصه اي درباب وضعيت هر جزء زيرساخت بکاپ، سيستم عامل هاي درگير و ساير تعاريف بکاپ گيري ارائه مي کند. با اين سطح از جزئيات ، مشکلاتي که مي توانند هر لحظه و هر کجا رخ دهند مي توانند به يک نقطه خاص در زيرساخت بکاپ جداسازي و تفکيک شوند، خواه اين ساختار منطقي باشد يا فيزيکي. از زمانيکه جداسازي انجام شد، کارمندان IT مي توانند مشکلات را جهت ريشه يابي خطا رديابي کرده و بسرعت مشکلات جاري را حل کنند و همچنين مي توانند از گرايشات و جنبه هاي قابل پيش بيني اين ابزار استفاده کنند. اين توانمندي جهت يافتن ناسازگاري هاي منابع در آينده و مشکلات سيستمي قبل از اينکه آنها رخ دهند مفيد خواهد بود. براي مثال، DP navigator خطايابي را ساده نموده و اين کار بواسطه خودکار سازي و هوشمند سازي انتخاب يک مجموعه منحصربفرد از گزارشات وابسته به نام “Related Report” انجام مي شود. که اين توانمندي سبب تسريع در ريشه يابي خطاها شود. اين مجموعه گزارشات کوچک مبتني بر مشکل يا خطايي هستند که شما در حال شناسايي و کشف آنها بوده ايد و اين مي تواند داراي ارزش زيادي براي شما باشد.

4- سادگي بازيابي هاي سخت SLA از طريق يکپارچه کردن اسنپ شات و بازيابي لحظه اي

بر اساس نظريه گارتنر، HP يکي از اولين فروشندگان براي پذيرفتن استراتژي هاي ادغام کردن و يکپارچه سازي با آرايه هاي ذخيره سازي است که امکان مديريت ساخت، بکاپ گيري و بازيابي اسنپ شات ها را فراهم نموده است. HP يکپارچگي اسنپ شات را از طريق قابليت هايي بنام ZDB (zero down backup) و IR (Instant recovery) فراهم نموده است. ZDB مي تواند مديريت و موزون کردن پروسه تهيه اسنپ شات و کپي داده ها به يک استوريج ثانويه را انجام دهد. با IR شما مي توانيد ثبات و استواري برنامه ها را بر روي آرايه ذخيره سازي براي بازيابي سريع ارائه کنيد. تعداد اسنپ شات هاي روي آرايه بسادگي مي تواند پيکربندي شود. اين توانمندي ترکيب شده با يکپارچگي برنامه ها اين امکان را به شما ميدهد تا بتوانيد نيازمندي هاي RTO خيلي سخت را در محيط هاي نرم افزاري حساس داشته باشيد.

نکته: جالبتر انکه ZDB/IR براي پشتيباني از آرايه هاي ذخيره سازي HP 3PAR توسعه يافته و براحتي مي توانند از فايل سيستم هاي مختلف، ديتابيس اوراکل، SAP و برنامه هاي مايکروسافتي براي سيستم عاملهاي گوناگون همچون ويندوز، لينوکس و HP-UX پشتيباني کند.

5- بهبود سودمندي IT با ساده کردن و متمرکز سازي بکاپ، بازيابي و مديريت تکثير داده ها

با DP protector مي توانيد مديريت بکاپ و بازيابي روي تمام سرورهاي فيزيکي و مجازي را انجام دهيد و همچنين مديريت حساب هاي کاربري، کپي اشياء ، مديريت مدياها و دستگاه ها ، مانيتورينگ و گزارش گيري ، بازيابي بحراني و مديريت اسنپ شات و مديريت کلاينت ها را بصورت مستقيم از روي کنسول DP Protector داشته باشيد. با يکپارچگي HP StoreOnce، کنسول DP يکساني براي مديريت عمليات مختلف، پيکربندي، گزارش گيري و … آمده که اين اجازه را به شما مي دهد تا بتوانيد Catalyst stores را ايجاد و مديريت کنيد. همچنين bandwidth throttling را مي توانيد تنظيم کنيد تا امکان تعيين و کنترل حجم پهناي باند مصرف شده توسط پروسه بکاپ را داشته باشيد. ضمنا امکان ست کردن threshold quotas براي StoreOnce و دريافت پيام هنگامي که به حداکثر حدآستانه مي رسيد را داشته باشيد. اين قابليت ارزشمند اين امکان را مي دهد تا بصورت بيش فعالانه ظرفيت دستگاه هاي StoreOnce را مديريت کنيد. در پايان امکان مديريت پروسه تکثير داده ها بين چندين Catalyst stores را فراهم مي آورد.

6- بهبود بازيابي بحراني و زمان بازيابي از طريق بالا بردن کنترلها و خودکارسازي پروسه ها

نسخه اخير نرم افزار DP Protector توانمندي بازيابي بحراني خودکار پيشرفته اي با نام EADR را با انعطاف پذيري و کنترل خودکار فراهم کرده است که سبب بهبود سرعت بازيابي بحراني و D.R مي گردد. اين توانمندي هاي جديد مي توانند شامل متدهاي جديد انتخاب اشياء و تسهيل در ساخت image ، گزينه هاي بازيابي و مراحل ويزاردي و … باشند.

7- شناسايي و اولويت بندي job هاي بکاپ براي حجم کاري حساس

DP يک زمانبندي پيشرفته جديد را نيز عرضه کرده است که شامل گزينه هاي بسيار ريز و قابل انعطافي است که جهت ايجاد يک سياست بکاپ گيري استفاده مي شود. اين زمانبند پيشرفته جديد همچنين توانايي ارائه گزينه هاي جزئي براي زمانبندي فعاليت هاي بکاپ مانند هريک دقيقه، ساعت، روز، هفته و ماه و … را ارائه مي کند. علاوه بر اينها مي توانيد اولويت بندي job هاي بکاپ تان را داشته باشيد. حجم کاري مي تواند بر اساس نيازمندي هاي RPO/RTO تعيين و اولويت بندي شود که باعث اطمينان از تهيه بکاپ هاي بسيار حساس در اولين دفعه مي گردد. گزينه هاي تقدم در طي يک رويداد هنگامي که يک job بکاپ متوقف مي شود مي تواند مفيد باشد که اين باعث تطبيق نمودن و وفق دادن ساير عمليات حساسي مي شود که نيازمند منابع کامل پردازشي دارند.

8- کاهش هزينه هاي نرم افزار بکاپ با معماري عالي، سريع و پيشرفته

DP Protector مقياس پذيري و کارآيي بکاپ گيري و بازيابي را با پيشرفت هاي معرفي شده در نسخه جديد ارائه مي کند. قابليت هاي بکاپ گيري با سرعت بالا از طريق يک نمونه از DP با توانمندي پيمايش هزاران کلاينت، يک تريليون نام فايل و يکصد هزار session بصورت روزانه . اين برنامه همچنين عمليات را بواسطه پذيرفتن task هاي maintenance ساده مي کند که اين عمليات ممکن است در يک زمان يکسان براي بکاپ گيري يا بازيابي اتفاق بيفتند. ضمنا اين برنامه پيشرفت هاي گرافيکي در سطح GUI را براي مديريت dataset هاي بزرگ ارائه کرده است.

9- استفاده از مزاياي مهارتي و تخصص هاي مدرن و سرويس هاي بسته بندي شده روي سرويس هاي HP

اگر شما مطمئن نيستيد کجا با Dataprotector 9.0 شروع کنيد مي توانيد از تيم تخصصي سرويس دهي HP استفاده کنيد. اين تيم با استفاده از best practice ها و کسب تجربه از هزاران نمونه ديتاپروتکتور توسعه داده شده به شما جهت انتخاب و توسعه متدلوژي کمک مي کند و اين بسرعت و کارآيي بالا يک سيستم مدرن بکاپ گيري قابل اتکا را بدنبال خواهد داشت که مي تواند با کمترين از هم گسيختگي براي عمليات اجرايي همراه باشد. سرويس هاي HP کمک رسان خوب، سريع و مفيدي براي برخورداي از يک زيرساخت مطمئن و قابل ارتقاء با در نظر گفتن حداکثر کارايي هستند. تمام کارها توسط تيم متخصصين موردتاييد HP انجام مي گردد. پس مي توان پشتيباني تيم فني HP با ارائه سرويس هاي تخصصي از قبل تعيين شده و استفاده از knowledge base موجود را يکي از مزاياي مطئن اين داستان دانست.

 

منبع:Geekboy.ir