لینوکس

5 توزیع پیشرفته لینوکس که نباید از آنها غافل شد

در حال حاضر بيش از يک صد توزيع لينوکس وجود دارد که اين تعداد همه ساله در حال افزايش است. لينوکس اين آزادي عمل را به کاربران مي‎دهد تا کامپيوتر خود را تقريبا به هر شيوه‎اي که مايل هستند، پيکربندي کنند. اين سيستم‌عامل به طور کلي از ويندوز و OS X امن‎تر و سبک‎تر است. اغلب توزيع‎هاي پيشرفته لينوکس به کاربران خود اين فرصت را مي‎دهند تا به جزئيات کامپيوتر خود دسترسي داشته و ببينند که در پشت صحنه چه اتفاقاتي رخ مي‎دهد و با اين کار روش ايده‎الي را براي يادگيري بسيار بيشتر در مورد چگونگي کار کامپيوترها فراهم مي‎کنند. به شما هم پيشنهاد مي‎کنيم اگر مايليد با جزئيات کامل‎تري با کامپيوتر خود کار کنيد، نگاهي به اين 5 توزيع پيشرفته لينوکس بياندازيد:

1) Arch Linux

Arch Linux به عنوان يکي از پيشروترين توزيع‎هاي لينوکس موجود شناخته مي‎شود، به اين معنا که اين سيستم‌عامل اجازه دسترسي به نرم‌افزارهايي را در اختيار کاربرانش قرار مي‎دهد که هنوز در مرحله توسعه، بتا يا بنا به دلايلي هنوز روي سيستم‎ها منتشر نشده‎اند. اگر شما هم علاقمند هستيد که از اولين کساني باشيد كه به فناوري دسترسي دارند و مايليد براي رفع ايرادهاي احتمالي نرم‌افزارها داوطلب شويد، احتمالا Arch مناسب حال شما است. Arch Linux همچنين يکي از معدود سيستم‎هاي موجود پويا در به‎روزرساني (Rolling Release) است. تنظيمات اين سيستم فوق العاده است، زيرا هيچ چيز شبيه به يک Arch XP يا Arch 8 وجود ندارد. Arch به صورت روزانه به‎روزرساني شده و کاربر هميشه آخرين و بهترين بسته‎هاي نرم افزاري را در اختيار خواهد داشت.

تصور نکنيد که تنها با قرار دادن ديسک Arch همه چيز آماده استفاده است. Arch از ابتدا به صورت پايه نصب شده و شما را مجبور مي‎کند همه چيز آن را به طور دستي نصب کنيد. محيط خط فرمان اين سيستم‌عامل بسيار کامل و رضايت بخش است و شما به راحتي مي‎توانيد تمام مراحل نصب را از داخل ترمينال مديريت کنيد. تنها کافي است يک بار Arch Linux را امتحان کنيد تا به زودي صاحب يک کامپيوتر امن، سبک و به تمام معنا قابل سفارشي سازي شويد. کانال اصلي IRC آنها archlinux# است.

 2) Slackware

اين توزيع در سال 1993 ساخته شد. مي‎توان Slackware را قديمي‎ترين بازمانده توزيع‎هاي لينوکس دانست که همچنان با قدرت به کار خود ادامه مي‎دهد. شهرت Slackware به دليل ثبات فوق العاده بالا و امنيت آن است. اين توزيع در مقايسه با ساير سيستم‎ها نسخه‎هاي به‎روزرساني خود را با تاخير بيشتري منتشر مي‎کند، اما در عوض حفره‎هاي امنيتي بسيار کمتري در نسخه‎هاي منتشر شده آن وجود دارد و به همين دليل گزينه بسيار مناسبي براي استفاده در سرورها است. Slackware يکي از مشکل‎ترين توزيع‎هاي لينوکس براي نصب است و امکانات فراواني را در اختيار حرفه‎اي‎هايي که توان استفاده از آن را به عنوان سيستم اصلي خود دارند قرار مي‎دهد. بعد از اينکه شما چگونگي استفاده از Slackware را ياد گرفتيد، با سيستمي‎ مواجه خواهيد شد که تقريبا بي عيب و نقص کار مي‎کند و علاوه بر امنيت بالا، براي سفارشي سازي نيز بسيار انعطاف پذير است. مطمئن باشيد از امتحان کردن اين توزيع قدرتمند لينوکس پشيمان نخواهيد شد. با slackware# به کانال IRC آنها سر بزنيد.

 3) Kali Linux

Kali Linux يک توزيع لينوکس بسيار تخصصي است. تنها دليل براي استفاده از Kali Linux امنيت تهاجمي‎ آن است. Offensive Security ابزاري است که هم کاربران خوب و هم کاربران بد از آن براي نفوذ و بهره‌برداري از نواحي محصور شده ديگران استفاده مي‎کنند. کاربران خوب از اين ابزار براي افزايش امنيت سيستم‎هاي خود و مشتريان‌شان استفاده مي‎کنند، در حالي که کاربران بد از آن براي مقاصد مخرب استفاده مي‎کنند. Kali صدها نمونه از ابزارهاي ويژه امنيت حرفه‎اي مثل Metasploit, SqlNinja و WireShark را در اختيار کاربر خود قرار مي‎دهد. اين توزيع لينوکس براي استفاده معمولي طراحي نشده است، و کاربران اغلب ترجيح مي‎دهند از آن تنها براي آزمايش ميزان نفوذ پذيري استفاده کرده و براي کارهاي ديگر مثل تماشاي ويديو از توزيع ديگري استفاده کنند.

اگر شما هم قصد داريد به يک متخصص حرفه‎اي در زمينه امنيت تبديل شويد، و يا ياد بگيرد که چگونه گروه‎هاي رخنه‎گر مثل Anonymous و Ghost Security از مهارت‎هاي هک خود براي مبارزه با تروريزم آن‎لاين استفاده مي‎کنند، مي‎توانيد با استفاده از Kali Linux آموزش‎هاي مربوط به Social Engineering را به همراه يک زبان برنامه نويسي مثل Python يا C ياد بگيريد. شما مي‎توانيد به کانال IRC آنها از طريق kali-linux# سر بزنيد.

4) Gentoo

Gentoo به مراحل نصب فوق‌العاده مشکلش معروف است. وقتي صحبت از نصب Gentoo به ميان مي‎آيد، به طور ميانگين تنها براي نصب خود سيستم به سه روز کامل زمان نياز است. تازه بعد از نصب شما بايد برنامه‎هاي دسکتاپ، صدا، واي‎فاي، امکان تماشاي ويديو و غيره را نيز تنظيم کنيد و هر يک از برنامه‎ها را بايد به طور جداگانه از منبع نصب کنيد. اما انجام اين کارها هميشه هم به اندازه‎اي که به نظر مي‎رسد ترسناک نيست. شايد مشکل‎ترين توزيع لينوکسي که کاربران براي مقاصد روزانه از آن استفاده مي‎کنند همين باشد.

با اين اوصاف چرا بايد کسي تصميم بگيريد که از Gentoo استفاده کند؟ اول اين که، اين يک فرصت فوق‌العاده براي يادگيري ريزه کاري‎هاي نحوه کارکرد لينوکس است. بعد از پشت سر گذاشتن نيمي‎ از مراحل نصب شما تصميم مي‎گيريد که آيا مي‎خواهيد پيکربندي هسته را به طور دستي انجام دهيد و يا ترجيح مي‎دهيد از هسته General استفاده کنيد. مي‎توان هسته را به نوعي قلب لينوکس در نظر گرفت. اگر به يک سيستم خيلي کوچک نياز داريد انتخاب هسته General گزينه ايده‎الي است. Gentoo از راهنماي جامعي برخوردار بوده و بسيار انعطاف‌پذير است. خود شما بايد تقريبا در مورد هر چيزي از جمله اينکه مايليد از کدام بوت لودر استفاده کنيد؛ تصميم بگيريد.

در نهايت شما يک کامپيوتر صد درصد سفارشي شده خواهيد داشت که تمام نيازهاي شما را برآورده مي‎کند. Gentoo سبک، سريع و امن است و سيستم ديگري مشابه آن وجود ندارد. کساني که نحوه کار با Gentoo را ياد مي‎گيرند در گروه کاربران فوق حرفه‎اي طبقه بندي خواهند شد. شايد به روشني نتوان مزاياي استفاده از Gentoo را توضيح داد، اما اگر از کاربران Gentoo بپرسيد که چرا اين توزيع را دوست دارند شما پاسخي جز تعريف و تمجيد از اين توزيع پيشرفته لينوکس دريافت نخواهيد کرد. کانال IRC آنها gentoo# است.

5) (Linux From Scratch (LFS

Linux From Scratch فرصت ايده‎الي براي آموزش و يادگيري است. با LFS شما درست مثل درست کردن نان از آرد و مخمر، از ابتدا توزيع لينوکس شخصي خود را مي‎سازيد. شما بايد همه کار را خودتان انجام دهيد و حتي package manager هم در اختيار نداريد. LFS گزينه مناسبي براي دانشجويان رشته کامپيوتر و يا هر کسي که شيفته يادگيري نحوه جمع آوري اجزاي يک سيستم کامپيوتري است خواهد بود. LFS در شرايط عادي مناسب انجام کارهاي روزانه نيست، مگر اينکه شما يک گام فراتر رفته و مرحله BLFS ياBeyond Linux From Scratch را نيز پشت سر بگذاريد. تازه بعد از اين مرحله نيز هنوز يک سيستم امن را در اختيار نخواهيد داشت، مگر اينکه کار خيلي بيشتري روي سيستم خود انجام دهيد. به شما توصيه مي‎کنيم تنها زماني به سراغ Linux From Scratch برويد که واقعا قصد داريد از جزئيات کار يک سيستم‌عامل مطلع شويد. براي دسترسي به کانال IRC آنها نيز از lfs# و lfs-support# استفاده کنيد.

مهم نيست که شما از کدام توزيع لينوکس استفاده مي‎کنيد، هر کدام را که انتخاب کنيد با انبوهي از امکانات جالب براي کار و آموزش مواجه خواهيد شد. لينوکس شما را با انواعي از چالش‎ها روبرو مي‎کند و به شما آزادي عملي را مي‎دهد که ويندوز و OS X از آن بي‌بهره هستند. تنها در حدود 3 درصد از جمعيت کاربران از يکي از توزيع‎هاي لينوکس به عنوان کامپيوتر دسکتاپ خود استفاده مي‎کنند، اما بعضي از افراد نيز هستند که بدون اينکه متوجه اين موضوع باشند به نوعي از لينوکس استفاده مي‎کنند. زماني که شما از تلويزيون، مايکرويو، يخچال يا هر گونه ابزار فناوري ديگري استفاده مي‎کنيد، احتمالا بدون اينکه در جريان باشيد به نوعي در حال استفاده از لينوکس هستيد.

استفاده از لينوکس به ويژه اگر در حوزه فناوري مشغول هستيد، مزاياي بسياري را براي شما به همراه خواهد داشت. بنابراين وقت را بيش از اين هدر ندهيد و کامپيوتر خود را به اين سيستم عامل قدرتمند و انعطاف پذير مجهز کنيد.

منبع: Geekboy.ir