آزمایش کابل اترنت

نحوه آزمایش کابل اترنت با تستر کابل شبکه

نحوه آزمایش کابل اترنت با تستر کابل شبکه

در نصب کابل جديد و يا عيب يابي کابل موجود، تست کابل نقش مهمي را ايفا مي کند. آيا روند استفاده از تستر کابل اترنت را مي دانيد؟ اول از همه ما بايد نوع و جنس کابل اترنت و تستر کابل شبکه را به وضوح بدانيم.

 

درباره کابل اترنت

کابل اترنت يکي از محبوب ترين کابل هاي شبکه استفاده شده در شبکه هاي سيمي مي باشد. يک کابل اترنت داراي هشت سيم که در چهار زوج دسته بندي شده اند، مي باشد. براي جريان يافتن صحيح اطلاعات، زوج سيم بايد به صورت صحيح و مناسب متصل شود. کابل اترنت به طور معمول يک يا چند استاندارد صنعتي از جمله رده 5 (CAT5) و رده 6 (CAT6) را ساپورت مي کند. کابل اترنت به صورت فيزيکي در دو شکل اساسي ساخته شده و به هم تابيده مي شود. کابل اترنت براي ارائه عملکرد بهتر بايد در برابر تداخل الکتريکي محافظت شود. کابل هاي به هم تابيده شده در هنگام جابجايي بسيار مقاوم بوده و براي دستگاه هاي قابل حمل مناسب مي باشند. شبکه هاي کامپيوتري از کابل اترنت استفاده مي کنند و اين کار باعث مي شود کامپيوترها در شبکه با يکديگر ارتباط برقرار کنند. کابل اترنت دستگاه هاي شبکه در شبکه هاي محلي مانند رايانه هاي شخصي، مودم، روتر، سوئيچ و فيبر نوري و آداپتورهاي آن ها را به هم متصل مي کند. آنها با استفاده از پروتکل اترنت، داده ها را منتقل مي کنند.

درباره تستر کابل شبکه

تستر معمولي کابل شبکه مي تواند مسائل مربوط به اتصال ساده را تست کند اما ممکن است اختلالات ديگري که باعث خرابي شود را نتواند شناسايي کند. کابل کشي اترنت ممکن است زماني که در نزديکي آن يک منبع تداخل و نويز بوده و يا مسير کابل کشي خيلي طولاني باشد، کار نکند. خطاهاي معمول ممکن است هنگامي که کابل تست شود خود را نشان ندهد. گاهي اوقات اين خطا به اندازه کافي و طولاني پايدار نيست و خود را بر روي تستر نشان نمي دهد. تستر کابل شبکه در سطح حرفه اي نه تنها قطع شدن مدار باز را نشان مي دهد، ممکن است محل قطع شدن مدار را مشخص کند.

برخي مدل ها نيز با استفاده از اندازه گيري و شناسايي سيم مي تواند سيگنال هاي خاص مربوط به خود را براي آزمايش تداخل ايجاد کند. تستر کابل هنگامي که به يک کابل اترنت متصل مي شود، قابليت ارسال سيگنال اترنت و سالم بودن آن را مشخص مي کند. اگر کابل حامل سيگنال باشد، اين نشان مي دهد که تمام مدارها بسته مي باشد و اتصال برقرار است، به اين معني که جريان الکتريکي مي تواند از طريق سيم آزادانه حرکت کرده و هيچ اتصال کوتاه و يا قطعي ناخواسته اي در سيم وجود ندارد. تستر کابل شبکه در پيچيدگي و قيمت متفاوت است و تنوع بالايي دارد، اما تستر ساده و شامل يک منبع جريان الکتريکي و يک دستگاه اندازه گيري است که خوب بودن کابل و اتصال بين آن ها را نشان مي دهد.

نحوه آزمايش کابل اترنت با تستر کابل اترنت

1. مودم / روتر خود را راه اندازي مجدد کنيد. سيم برق را بکشيد و يا دکمه تنظيم مجدد در مودم يا روتر خود را فشار داده و نگه داريد. به مدت 30 تا 60 ثانيه صبر کنيد سپس مودم / روتر خود را مجدداً روشن نمائيد.

2. براي برقراري مجدد اتصال مودم / روتر خود مدتي صبر کنيد. بسته به سخت افزار شبکه ، ممکن است دو تا سه دقيقه طول بکشد. اگر مشکل ادامه داشت، سپس تستر کابل شبکه را امتحان کنيد.

3. تستر کابل شبکه را روشن کنيد و يک سر کابل را به “IN” ورودي اترنت در تستر کابل شبکه و سر ديگر کابل را به “OUT” ورودي ديگر تستر کابل شبکه متصل نماييد.

4. دکمه “تست” بر روي تستر کابل شبکه را فشار دهيد. تستر، يک سيگنال در کابل اترنت را ارسال مي کند. اگر سيگنال از يک انتهاي کابل به سر ديگر برسد، با نمايش يک چراغ سبز موفق بودن تست را تاييد مي کند و با نمايش يک نور قرمز نا موفق بودن تست را تاييد مي کند.

5. اگر آزمون تست ناموفق بود ، کابل اترنت خراب را با يک کابل خوب و سالم تعويض کنيد.

 

منبع:geekboy.ir