میکروتیک چیست

میکروتیک چیست ؟

میکروتیک چیست ؟

MikroTik يک سرور مبتني بر کرنل لينوکس است که بر روي يک کامپيوتر معمولي قابل نصب و سرويس دهي به صورت کاملا پايدار مي باشد. اما چرا اين نام MikroTik نام گرفت ؟ ميکروتيک يک شرکت در کشور ليتواني در اروپاي شرقي است که در سال 1995 کار خود را با فروش روتر هاي وايرلس شروع و در پي توسعه کار خود سيستم عاملي را تحت عنوان MikroTik Router OS ارائه کرد که همين امر باعث آن شد که در سال 2007 ميلادي تعداد کارمندان اين شرکت به 70 نفر افزايش پيدا کند. خوب حالا اين سوال پيش ميايد که Router OS چست ؟ Router OS يک سيستم عامل بر پايه لينوکس است که مي تواند بر روي سيستم هاي معمولي مانند نصب شود و در آن قابليت هاي خوبي از جمله :
VPN
Firewall
کنترل پهناي باند
هات اسپات
قابليت وايرلس اشاره کرد

براي استفاده از اين سيستم عامل ، نرم افزاري به نام winbox وجود دارد که يک رابط گرافيکي براي اين سيستم عامل است .

قابليت هاي Router OS ميکروتيک

Router OS قابليتهاي زيادي دارد و مي توان در محيط هاي کوچک تا متوسط از آن استفاده نمود(در متن اصلي متوسط تا بزرگ اعلام شده بود که به شخصه اين طور نمي دانم) به صورت مثال از پروتکل هاي مسير يابي OSPF, BGP , VPLS/MPLS در يک سيستم مي توانيد استفاده کنيد و براي راهنماي استفاده از اين سيستم عامل نيز مي توانيد به سايت ميکروتيک بخش جزوات آن ( Document ) و ويکي سايت مراجعه نماييد. اين سيستم محدوديتهايي در زمينه شناخت سخت افزار دارد مخصوصا در زمينه وايرلس که فقط سخت افزارهايي با چيپ Atheros و Prism را پشتيباني مي کند. خوب برگرديم سراغ ميکروتيک ، در واقع MikroTik از pc هاي ما يک Router کارآمد مي سازد و اين امکان را به ما مي دهد که به آساني بر روي آن پورتهاي مختلف را اضافه و کم کنيم.

قابليت هاي سرور ميکروتيک

يکي از ويژگي هاي MikroTik پايداري آن است. MikroTik همانند يک روتر قوي از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نياز به هيچ گونه login يا استارت کردن هر نوع سرويس بر خوردار است. علاوه بر دسترسي محلي مي توان MikroTik را به وسيله Telnet و SSH و Web server داخلي آن و رابط ويندوزي ارائه شده به همراه MikroTik به نام Winbox تنظيم کرد. ديگر قابليت قابل توجه MikroTik سرعت نصب و سرعت تنظيمات آن است. MikroTik در عرض چند دقيقه نصب و براحتي تنظيم مي شود و اين قابليت در آن وجود دارد که بتوان تنظيمات آن را Import و Export کرد.در ضمن اين رو هم اشاره ميکنم که مهم ترين نقطه قوت سرور ميکروتيک به صرفه بودن آن نسبت به نمونه هاي مشابه سخت افزاري است .

منبع: ITPRO