مقایسه Storage Appliance و Virtual SAN

مقایسه Storage Appliance و Virtual SAN

این دو محصول شرکت VMware در زمینه مجازی سازی ذخیره سازها ارائه شده اند. اما تفاوت های این دو محصول به مراتب بیشتر از شباهت شان است. اگر چه VMware در سال 2013 با معرفی VMware VSAN تمام توجه نخبگان مجازی سازی را به خود معطوف نمود. اما باید دانست که این محصول شرکت VMware اولین محصول از این دست نیست و (Nutanix و SimpliVity) این راه را قبل از VMware رفته بودند. اما این محصول اولین حرکت مجازی سازی ذخیره سازها برای سایز های بزرگ از سوی شرکت VMware است. و باید دقت نمود که VSA به هیچ عنوان قدرت رقابت با محصول جدیدتر یا همان VSAN را ندارد.

VSAN برای سایز های بزرگ طراحی شده است و VSA برای شبکه های کوچک. VSAN میتواند شامل یک کلاستر با 32 نود باشد و VSA فقط از 3 نود پشتیبانی می کند. VSA از دیسک های SSD پشتیبانی نمی کند و VSAN بدون SSD راه اندازی نمی شود و از SSD ها برای کش خواندن و نوشتن استفاده می کند. فضای پشتیبانی شده در VSA حداکثر 16TB است که از این نظر با VSAN قابل مقایسه نیست.

VSA یک Appliance آماده است که در صورت بروز خطا در آن پروسه ذخیره سازی مختل می شود ولی VSAN در هسته VMware ESXi قرار گرفته است. که امتحان خود را در شبکه های بسیار بزرگ پس داده است.
VSA برای شبکه های با سایز کوچک طراحی شده است و محصولات دیگری به صورت Appliance از شرکت های دیگر نیز مثل HP وجود دارد اما VSAN محصول بمراتب بهتری است مخصوصا زمانی که بدنبال کارایی و سرعت در ذخیره سازها باشیم.

VMware Storage Appliance و VMware Virtual SAN در یک نگاه:

 VMware Storage Appliance:

ویژگی:نصب و راه اندازی ساده مناسب محیط های کوچک.
نحوه ارائه:به صورت یک Appliance آماده شبکه های کوچک شعب و دفاتر شرکت ها، مقیاس پذیری حداقل 2 نود و حداکثر 3 نود امکان بیشتر از 3 نود وجود ندارد.
کارایی و سرعت عدم پشتیبانی از SSD (سرعت پایین). امکانات: نصب و راه اندازی ساده فراهم آوری فضای 16TB برای ذخیره سازی.

VMware Virtual SAN: 

ویژگی: ذخیره ساز مناسب برای رایانش ابری و سایز های متوسط رو به رشد و بزرگ. نحوه ارائه: قرار گرفته در هسته VMware ESXi. شبکه های مناسب: شرکت های
تجاری متوسط و بزرگ رایانش ابری. مقیاس پذیری: حداقل 3 نود حداکثر آن به اندازه کلاستر محدود می شود. کارایی و سرعت: پشتیبانی از SSD به عنوان کش (سرعت بالا). امکانات: مدیریت یکپارچه با vCenter استفاده از SSD به عنوان کش خواندن و نوشتنِ ذخیره سازی هوشمند داده ها راه اندازی و مقیاس پذیری بسیار سریع و کارامد  پشتیبانی از شبکه های بسیار بزرگ یکپارچه سازی شده با محیط مجازی و مانیتورینگ مدیریت ذخیره سازی بر اساس Policy ها.

منبع:Geekboy.ir