معرفی Microsoft Biztalk سرور و اجزای آن

معرفی Microsoft Biztalk سرور و اجزای آن

معرفی Microsoft Biztalk سرور و اجزای آن

معرفی Microsoft Biztalk سرور و اجزای آن: فرض کنید که سیستم های مختلف نرم افزاری در یک سازمان وجود دارند که دارای پایگاه داده های مختلف، سیستم های احراز هویت مختلف و بعضا زبان های برنامه نویسی متفاوت هستند و شما قصد دارید که همگی آنها را یکپارچه کنید و حداقل از نظر احراز هویت یک سیستم مرکزی ایجاد کنید. یکی از راهکارهای طراحی این رویه، راهکار Biztalk سرور است.

در این مقاله توضیح می دهیم BizTalk چیست و چه زمانی باید از آن استفاده شود. BizTalk یک محصول مایکروسافتی است که به عنوان محصول Integration and Connectivity یا ارتباطات و یکپارچگی ارائه شده است. به زبان ساده تر، BizTalk توانایی برقراری ارتباط بین سیستم های متنوع را دارد. در واقع BizTalk می تواند راهکاری باشد برای اینکه شما بتوانید Application هایی از پلتفرم های مختلف را با هم مرتبط کنید و در نقش یک واسط عمل کنید و در این بین نیازمندی های خود را از داده های عبوری از داخل BizTalk نیز خارج کنید. مکانیزم کاری BizTalk را می توانید به صورت کامل در شکل زیر مشاهده کنید:

معرفی Microsoft Biztalk سرور و اجزای آن

معرفی Microsoft Biztalk سرور و اجزای آن

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید اجزاء اصلی تشکیل دهنده BizTalk شامل Adapter ها، Pipeline ها، Map ها، Schema ها، Orchestration ها، Port ها، Message Box ها و Rule ها می باشند که در ادامه در خصوص هر یک از این اجزا شرح می دهیم.

Adapter

طبیعی است که ورودی برنامه BizTalk از خروجی برنامه های دیگر گرفته می شود. ما از Adapter ها در BizTalk به عنوان Endpoint یا نقاط پایانی نام می بریم که قرار است ارتباط ما با نرم افزارها یا Application های خدمات دولتی را برقرار کنند. در واقع ما با استفاده از Adapter ها ارتباط بین BizTalk و نرم افزارهای ورودی و خروجی را (سیستم های خارجی) برقرار می کنیم. با توجه به تنوع Application هایی که قرار است در BizTalk قرار بگیرند، این امکان وجود دارد که در صورت عدم وجود Adapter های پیش فرض برای اتصال به Application ها از Adapter های شخصی سازی شده نیز استفاده کنیم. Adapter ها در BizTalk قابلیت های اتصالی یا به زبان بهتر مکانیزم های ارتباطی متنوعی را ارائه می دهند برای مثال ما Adapter های تخصصی برای اتصال به پایگاه داده های SQL، برای اتصال در قالب فایل و … را در اختیار داریم و امکان تعریف ورودی هایی از نوع دیگر نیز وجود دارد.

Pipeline

در این قسمت بعد از ورود داده ها از Adapter ها، Pipeline ها وظیفه تبدیل کردن داده ها به اشکال مختلف را بر عهده دارند، اکثرا این تبدیل به شکل داده هایی از نوع XML که برای کلیه پلتفرم ها قابل درک است، انجام خواهد شد اما قابلیت تبدیل به فرمت های دیگر نیز وجود دارد. مشابه فرآیندی که در Adapter ها به عنوان ورودی و خروجی وجود دارد Pipeline ها هم داده ها را در هنگام ورود و خروج تبدیل می کنند، این فرآیند تبدیل داده در این وسط به دلیل نیاز BizTalk برای درک ماهیت داده ها برای تجزیه و تحلیل آنها است و در واقع می توان اینطور گفت که Pipeline ها داده ها را به شکلی قابل فهم برای BizTalk تبدیل می کنند. برای مثال داده هایی از نوع فایل یا MSSQL در هنگام ورود به BizTalk بایستی بصورت XML تبدیل شوند تا تجزیه و تحلیل بر روی آنها انجام شود.

Map

در واقع MAP یا نقشه تغییراتی که قرار است بر روی داده های ورودی و خروجی به BizTalk انجام شود را مدیریت می کند، برای مثال فرآیند های محاسباتی و ریاضی، اعمال کردن فیلترینگ و … همگی با استفاده از MAP در BizTalk تعریف می شوند، اگر در پروژه بخواهیم ورودی ها و خروجی های درخواست های خدمات را بررسی کنیم و گزارش گیری کنیم این MAP ها هستند که به ما کمک خواهند کرد.

Schema

این قسمت همانطور که از نامش هم پیداست برای قالب بندی پیام ها یا Message هایی استفاده می شود که به BizTalk سرور وارد و از ان خارج می شود، BizTalk از زبان XML Schema Definition یا XSD برای تعیین کردن قالب یا Structure پیام ها استفاده می کند.

Orchestration

فرآیند های تصمیم گیری (سناریوهای تصمیم گیری) و شرط گذاری در این قسمت انجام می شوند. در این قسمت می تواند تعریفی از نحوه باز و بسته شدن خدمات برای هر یک از دفاتر با توجه به مجوزها و … تعریف کرد.

Port

پورت ها یا Ports در واقع محلی هستند که Adapter ها، Pipeline ها و Map ها پیکربندی می شوند. به پورت هایی که در قسمت مبدا قرار می گیرند یا Source End هستند در اصطلاح Receive Ports و به پورت هایی که در قسمت مقصد یا خروجی قرار می گیرند Destination Ports یا Send Ports گفته می شوند. برخی اوقات ممکن است که در Port ها Map ها پیکربندی نشوند اما این بستگی به طراحی ما دارد، به هر حال همیشه در Port ها Adapter ها و Pipeline ها پیکربندی می شوند.

Message Box

بصورت خیلی ساده باید بدانیم که کلیه فرآیند کاری BizTalk بر اساس پیام یا Message هایی است که باید از جایی گرفته شود و به جایی ارسال شود که این Message بر اساس پردازش هایی که روی داده های ورودی و خروجی انجام می شود و هچنین Rule ها یا قوانینی که ما تعیین می کنیم انجام می شود. Message Box محلی برای نگهداری و تصمیم گیری در خصوص Message ها در BizTalk است.

منبع:Itpro.ir