قابلیت های جدید SQL Server 2016

معرفی قابلیت های جدید SQL Server 2016

مايکروسافت اس.کيو.ال سرور يا مايکروسافت سي‌کول سرور (به انگليسي: Microsoft SQL Server) يک نرم‌افزار سيستم مديريت بانک‌هاي اطلاعاتي است که توسط شرکت مايکروسافت توسعه داده مي‌شود.

برخي از ويژگي‌هاي اين سيستم مديريت پايگاه داده‌ها به اين شرح است:

بانک اطلاعاتي رابطه‌اي
امکان استفاده از: trigger, View, Stored procedure
پشتيباني از XML
OLAP
بسيار قدرتمند و بدون محدوديت حجم و تعداد رکورد
پشتيباني از Full Text Search براي سرعت در بازيابي اطلاعات و استفاده از زبان طبيعي در جستجوها

 ويرايش‌هاي مختلف SQL Server:

سرور SQL ويرايش متراکم (SQL CE):

اين ويراستار فشرده يک موتور با پايگاه داده‌هاي مستحکم مي‌باشد. به جهت اندازه کوچک آن داراي دستگاهي با ويژگيهاي کاهش‌دهنده در مقايسه با ويراستارهاي ديگر مي‌باشد. اين وسيله به وسيله ی پايگاه داده‌ها با سايز حداکثر 4GB محدود شده و نمي‌تواند براساس سرويس ويندوز عمل نمايد ويراستار متراکم بايد تابع تقاضاي کاربرد مي‌باشد.

سرور SQL ويرايش محدود (SQL Server Express):

سرور SQL با ويرايش پرسرعت يک ميزان پايين، ويرايش آزاد از سرور SQL مي‌باشد که در برگيرنده موتور مرکزي پايگاه داده‌هاست. در حاليکه هيچ گونه محدوديتي در شماره پايگاه داده‌ها يا کاربران پشتيباني شده وجود ندارد پايگاه داده‌هاي کلي به ذخيره‌سازي در بخشهاي مجزا مي‌پردازد. هدف از اين کار جايگزيني MSDE مي‌باشد. سرويس جستجوگر متن کامل به عنوان يک بخش ضميمه در سرور SQL با ويرايش پرسرعت قرار مي‌گيرد. بطور کلي نسخه? سرور SQL مديريت استوديو براي عمل ويراستاري در دسترس مي‌باشد.

سرور SQL ويرايش گروه کاري:

سرور SQL با ويرايش کار گروه در برگيرنده موتور مرکزي پايگاه داده‌ها مي‌باشد اين بخش از ديسک ويرايش در شمار نمونه‌هايي با فعاليت کمتر قرار مي‌گيرد و در برگيرنده عملکردهايي با دسترسي بالا و شاخصهاي برابر نمي‌باشد.

سرور SQL ويرايش سازماني:

سرور SQL ويرايش سازماني، نسخه‌اي از سرور SQL با ويژگيهاي کامل مي‌باشد که در برگيرنده ی هر دو موتور مرکزي پايگاه داده‌ها و سرويس‌هاي اضافي مي‌باشد و اين در حالي است که وجود دامنه ی ابزارها براي ايجاد و اداره سرور SQL به صورت خوشه‌اي است.

سرور SQL ويرايش برنامه نويسان:

نگارش قابل کدنويسي سرور SQL داراي همان ويژگيهاي نگارش enterprise اين سرور مي‌باشد که با وسيله لايسنس، کاربرد آن تنها به عنوان يک سيستم آزمايش و توسعه محدود گرديده و به عنوان يک سرور توليدي محسوب نمي‌شود. اين نسخه به عنوان بخشي از برنامه Dream Spark مايکروسافت براي بارگذاري توسط دانشجويان به طور رايگان موجود مي‌باشد.

ويژگي برتري که به SQL Server 2016 اضافه شده اند:

Query Store:

يک مشکل مشترک که اکثر سازمان ها به هنگام به روزرساني ورژن هاي مختلف SQL با آن مواجه بودند تغييرات در Query Optimizer بود که که روي عملکرد تاثير منفي مي گذاشت. بدون يک تست جامع و کامل پيدا کردن و حل کردن Query هايي که متضرر اين تاثير منفي شده اند پروسه اي طاقت فرسا به حساب مي آمد. قابليت Query Store سابقه اي تمامي Query Execution Plan ها را به همراه اطلاعات عملکرد آن ها نگهداري کرده و به سرعت Query هايي که اخيرا کند شده اند را شناسايي مي کند تا ادمين ها و يا Developer ها اگر لازم بود بتوانند از Plan هاي قديمي تر و با سرعت بيشتر به صورت Force استفاده کنند. قابليت Query Store در هر ديتابيس به صورت جداگانه کانفيگ مي شود.

Polybase:

احتمالا اين روزها همگي اصطلاحاتي نظير BigData و يا Hadoop را شنيده ايم. Hadoop يک راه مقياس پذير و مقرون به صرفه براي ذخيره سازي حجم عظيمي از ديتا مي باشد. مايکروسافت در افزونه اي که در سال 2015 براي مبحث Data Warehouse منتشر کرد Polybase که يک ابزار اتصال به Hadoop (و Azure Blob Storage) مي باشد را معرفي کرده بود، اما اکنون مايکروسافت Polybase را به عنوان محصولي که مي توانيد روي دستگاه خود نصب کنيد معرفي کرده است. اين قابليت امکان ذخيره سازي حجم عظيمي از ديتا را به شما در Hadoop و يا Azure Blob Storage مي دهد.

Stretch Database:

“ذخيره سازي اين روزها چه ارزان شده است”، اين عبارت را شنيده ايد؟ ممکن است خريد يک هارد 3 ترابايتي از ديجي کالا چندان هم گران نباشد ولي اگر مجبور باشيد از SAN Storage و يا SSD استفاده کنيد خواهيد فهميد که ذخيره سازي نه تنها ارزان نيست بلکه خيلي هم گران به شمار مي رود. مايکروسافت در تلاش است تا حجم ذخيره سازي و هزينه هاي پردازشي شما را با معرفي قابليت ترکيبي جديدي به نام Stretch Database کاهش دهد. مبناي اين قابليت اين است که برخي از قسمت هاي جدول شما (به صورت اتوماتيک و يا قابل کانفيگ) به يک ديتابيس Azure به صورت Cloud و کاملا ايمن انتقال يابند. وقتي روي آن جداول Query مي زنيد Query Optimizer مي داند که کدام سطر ها روي سرور شما و کدام سطرها روي Azure قرار دارند، پس تنها تاخير مربوط مي شود به سرعت انتقال اطلاعات از طريق شبکه. در واقع به جاي اينکه هزينه ابزارهاي ذخيره سازي گران قيمت را بپردازيد هزينه Azure Blob Storage را که بسيار ارزان تر خواهد بود را پرداخت خواهيد کرد.

JSON Support:

Java Script Object Notation JSON، بله درست شنيده ايد، در دنياي مانور WebApiها ديتابيس هاي مختلفي طي سال هاي گذشته JSON را ساپورت کرده اند و حالا نوبت SQL Server 2016 رسيده است تا خودي نشان دهد، نحوه ي پياده سازي بسيار مشابه با پياده سازي XML مي باشد با دستورات FOR JSON و OPENJSON انتقال سريع اطلاعات به ديتابيس فراهم مي شود.

Row Level Security:

همه ما با مشکل Security دست و پنجه نرم کرده ايم، نشان دادن کدام صفحه به کدام کاربر ولي جايي که خيلي از ماها به مشکل اساسي خورده ايم آن جاست که در يک جدول مي خواستيم برخي از رکوردها را به يک کاربر خاص و برخي ديگر را به کاربر ديگري نمايش دهيم، و آن جا بود که دست به راه حل هايي نه چندان زيبا زده ايم. حال SQL Server نيز اين قابليت را مشابه خيلي از ديتابيس هاي ديگر اضافه نموده است، RLS – Row Level Security يعني همان بحث امنيت در سط Row. پياده سازي RLS در SQL 2016 محدوديت هايي نيز دارد، UPDATEها و INSERTها پشتيباني نمي شوند ولي براي شروع اين قابليت بسيار کاربردي خواهد بود.

Always Encrypted:

به نظر مي رسد که هر روز خبر جديدتري از دزديده شدن اطلاعات يک شرکت بزرگ در دنيا به گوشمان مي رسد، خوب Encrypt کردن ديتا راهيست که به ذهن مي رسد ولي يک سري از شرکت ها اين کار را نمي کنند يا اصلا نمي توانند پياده سازي کنند و لايه اطلاعات آن ها در قالب فايل تکست در دسترس خواهد بود. SQL Server سال هاست که Encryption در سطح Culomn ،Encryption در محل ذخيره سازي اطلاعات و Encryption در انتقال اطلاعات را پشتيباني کرده است. هر چند تمامي اين ها مي بايستي جداگانه کانفيگ مي شدند و گاهي اوقات هم به اشتباه اين کانفيگ صورت مي گرفت. Always Encrypted قابليتيست که SQL Server در قالب يک Library در سطح Application به کاربران ارائه مي دهد تا اطلاعات در انتقال، در محل ذخيره سازي و اطلاعاتي که Live در حال استفاده شدن مي باشند Encrypt شوند.

همواره با فعال بودن اين ويزگي در SQL Server 2016 داده ها به صورت رمزنگاري خواهد بود. با فعال بودن اين ويژگي صاحبان نرم افزار دسترسي آنها به صورت رمزنگاري خواهد بود. و همچنين برنامه هاي کاربري به صورت يک کليد رمزنگاري شده باشدکه مي توان اين کليد را در Database يا مديريت ويندوز نگهداري نمود و همچنين در بحث مديريت بانک اطلاعات در cloud بحث رمزنگاري فعال مي باشد.

In-Memory Enhancements:

SQL Server 2014 بود که مفهوم جداول درون حافظه (In-Memory Tables) را معرفي کرد. اين جداول براي لود کردن ديتا با سرعت بسيار بالا و بدون مشکل locking طراحي شده بودند. در حالي که اين قابليت روي کاغذ فوق العاده به نظر مي رسد ولي در عمل محدوديت هاي بسياري به خصوص در زمينه Constraintها و Procedureها وجود داشت. در SQL Server 2016 اين قابليت بسيار پيشرفت کرده، Foreign Keyها و Constraintهاي Unique پشتيباني مي شوند، به علاوه محدوديت 2 ترابايتي اين نوع از جداول نيز برداشته شده است. قسمت ديگر In-Memory مبحث Culomn Store Index مي باشد که معمولا در پردازش ديتاي بسيار زياد مخصوصا در Data Warehouseها کاربرد دارد. اين قابليت در SQL 2012 معرفي شده بود و در ورژن هاي اخير بهبود يافته. در SQL 2016 اين قابليت بهبودهايي در ضمينه Sorting و پشتيباني بهتر AlwaysOn Availability Groups داشته است.

Multiple TempDB Database Files:

مي توان داده هاي مربوط به tempdb را روي چند دستگاه اجرا نمود. در SQL Server 2014 بايد به صورت دستي داده هاي tempdb بر روي SQL نصب مي شود ولي در SQL Server 2016 همان طور که در شکل مشاهده مي کنيد مي توان تعداد tempdb را تعيين کنيم.

پيش نيازهاي سخت افزاري براي نصب نرم افزار SQL server 2016:

منبع:Geekboy.ir