دسکتاپ مجازی

معرفی دسکتاپ مجازی

معرفی دسکتاپ مجازی

امروزه با گسترش  انواع دستگاهای موبایلی از قبیل تبلت ، موبایل ،لپ تاپ وThin Client و … این نیاز برای کاربران از سیستم های کامپیوتری و موبایلی ایجاد شده است که ای کاش میتوانستند در هر زمانی و هر مکانی به برنامه ها و داده های خود دسترسی داشته باشند. کاربران ، عم از کاربران عادی و حرفه ای به دنبال این هستند که بدور از نگرانی برای از دست دادن اطلاعاتشان بتوانند به راحتی و با هر وسیله به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. به این مثال دقت کنید تا این موضوع را بهتر درک کنید.

من کارمند شرکت آلفا هستم و به عنوان کارمند حسابداری در آنجا فعالیت می کنم. هم اکنون تنها از طریق سیستم که در اتاق کار من هست میتوانم به نرم افزار حسابداری متصل شوم و به اطلاعات دسترسی پیدا کنم. ای کاش میشد اگر من لپ تاپ خود را به شرکت بیارم ، بتونم با اون نرم افزار کار کنم. اما مدیر شبکه که به من همچین اجازه ای رو نمیدهد ، چون امنیت اطلاعتشان به خطر می افتد !!!! دسکتاپ مجازی عبارت است از دسترسی به اطلاعات و برنامه های در هر زمانی و هر جایی و هر وسیله ای . به این سه کلمه دقت کنید : هر زمانی !!!! هر جایی!!!! هر وسیله ای !!!!!!

معماری سیستم های کامپیوتری که در حال حاضر از آن استفاده می کنیم ، منظورم یک سیستم PC میباشد. برگرفته از لایه های زیر است .

یک لایه سخت افزار شامل رم ، هارد ، مادربورد و…

یک لایه سیستم عامل که سیتم عامل مورد نظر مثل ویندوز ۸  بر روی آن نصب است.

یک لایه شامل نرم افزار های مورد نظر که بر روی سیتم عامل نصب است .

و یک لایه شامل اطلاعات و تنظیمات ما بر روی ان سیستم می باشد.

در حقیقت از ۴ لایه بالا تشکیل شده است ، اما با ورود تکنولوژی مجازی همه چیز دستخوش تغییر شد. دسکتاپ مجازی یک مجموعه از تکنولوژی ها برای ارائه تمام لایه های سیستم کامپیوتری بر روی فضای مجازی است ، به عبارت بهتر ما لایه های سخت افزار ، نرم افزار ، سیستم عامل و تنظیمات را مجازی می کنیم.
این در حقیقت مدلی است که هم اکنون در بسیاری از شرکت ها استفاده می شود ، اما این مدلی قدیمی در دنیا نوین به حساب می آید و بسیاری از شرکت ها تمایل به استفاده از دسکتاپ مجازی را دارند. این مدل دارای مشکلاتی از قبیل توسعه دشوار و مدیریت پیچیده و امنیت پایین می باشد، بطور مثال مشکلاتی از قبیل خراب شدن یک کلاینت و نیاز به حضور شما در آن محل برای رفع ایرادات کوچک یا اینکه نرم افزاری مثل آفیس اگر نیاز به آپدیت داشته باشد و شما بخواهید ان را بر روی تمام کلاینت ها اجرا کنید مقدار زیادی از پهنای باند شما را میگیرد و صد ها مشکل کوچک و بزرگ دیگر که شما رنج میدهد .

دسکتاپ مجازی یک راه کار جدید برای حل تمام این مشکلات بوجود آمده است. در دسکتاپ های مجازی سیستم عامل ، نرم افزارها تنظیمات آن به صورت مجازی به کار داده میشود بطوری که کاربر احساس نمی کند که این ها بر روی سیستمش قرار ندارد. دسکتاپ مجازی یک فرآیند جداسازی یا به عبارتی ایزوله کردن کامپونت های مختلف ویندوز می باشد که مدیریت هر کدام بصورت جداگانه انجام میشود. در آخر چند حقیقت جالب در مورد استفاده از دسکتاپ مجازی را بیان میکنم.

هم اکنون ۲۹ درصد از نیروی کار جهانی هستند که در هر زمانی و مکانی به کار خود ادامه میدهند ، بطور مثال با چندین دستگاه کار میکنند و یا در زمان های مختلف و یا اینکه در مکان های مختلف تا سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۵۰ درصد کارمندان دنیا دوست دارند که دستگاه شخصی خود را به عنوان سیستم مورد نظر برای فعالیت و کار انتخاب کنند. نرخ رشد سالانه دیتا در بعضی از شرکت های به سالانه حدود ۲۰ درصد میرسد که این مقدار بسیار زیاد است.

منبع : http://technet24.ir/