سرور های BLADE

سرور های BLADE

سرور های BLADE
اين سيستم ها براي سرويس دهي در حجم و ظرفيت بالا طراحي شده است . در اين سرويس دهنده ها، پردازش مركزي بر روي برد اصلي انجام شده و قسمتهاي ديگر سيستم به صورت مجزا از پردازش اصلي قرار دارند و Device هاي آن به صورت كارت هاي افزودني به سيستم متصل ميشوند . در اين سرويس دهنده، Case اصلي داراي برد هاي مختلف بوده كه اجزاء آن مانند كارت هاي شبكه ، سيستم خنك كننده،‌ كارت هاي SCSI و كابلهاي برق به آن متصل ميشود. به اين سيستمها ميتوان تا چندين برد پردازشي متصل نموده و همه آنها را از طريق يك مدار كنترل كننده،‌ كنترل نمود.
ولی نکته مهم برای حرکت و سوق سیستم خدمات IT سازمان به این نوع سیستم ها، پاسخ به این سئوالات است که:

آیا شرکت شما واقعا به این نوع سیستم نیاز دارد؟!

البته جواب این سوال بستگی به ویژگیهای سازمان، نیازمندیهای فناوری اطلاعات و مولفه های دیگر دارد و نکته بعدی اینکه سازمانی که تا به الان با تعدادی سرور و سرویس دهنده که بصورت مجزا (از لحاظ سخت افزاری) به درستی ارائه خدمات کرده نیاز دارد که به سمت ساختاری یکپارچه با حافظه مشترک که متشکل از سرویس دهنده های ذخیره سازی، مجازی سازی و … است و در هماهنگی کامل با یکدیگر هستند پیش برود.

مزایا و برتری های سرویس دهنده های Blade نسبت به دیگر سرورها:
مصرف انرژی بهینه (در صورت کاربرد درست)
نیاز به اتصالات کمتر و فشردگی بیشتر
نیاز به فضای فیزیکی را کاهش می دهد به طوري كه در يك رك 42U ميتوان تا 100 عدد برد پردازشي را قرار داد.
پایداری بیشتر با توجه فشردگی بیشتر و اتصالات کمتر و قابل افزودن افزونگی های بیشتر
سرویس دهنده های Blade حتی برای فناوری های مجازی سازی و Cloud بهترین گزینه ها هستند.
هزینه کمتر و مقرون به صرفه تر در صورتیکه بطور کامل پر شوند.
توان پردازشی بالا
ضریب امنیت و پایداری بالا با داشتن قابلیت REDAUNDANCY (به دلیل ماژولار بودن، اگه قطعه ای خراب شود، بدون اینکه نیاز به اختلال در سیستم باشد، می توان قطعه را تعویض کرد.)

.
معایب:
حرارت بیشتر در واحد حجم به دلیل فشردگی که می تواند تا حدود ۲۰۰۰۰ BTU برساعت در هر متر مکعب برسد، لذا نیاز به روشهای نوین در خنک سازی مانند Cold Aisle Housing وجود دارد، ضمن اینکه محل قرار گرفتن خود Rack هم مهم است .
وزن بالا به دلیل فشردگی سرویس دهنده ها، لذا باید استقامت محل مورد نظر و مسائل پیرامون آن مورد توجه و دقت قرار بگیرد.
نیازمندیها برای راه اندازی
تامین انرژی الکتریکی کافی
سیستم تهویه مناسب
بهره برداری بیشتر و بهینه تر
برای بهره برداری ببیشتر از سیستم های Blade باید آنها را مجازی سازی کنیم. در ابن صورت ظرفیت های پردازنده، حافظه و شبکه به طور منعطف در اختیار کاربر قرار می گیرد.
بدنه Blade را باید برای مقرون به صرفه بودن، با سرویس دهنده های بیشتری پر کرد.
برای استفاده بهینه تر از سرویس دهنده های Blade و استفاده کامل از توان آن نباید از این سرویس تنها برای برنامه های کوچک استفاده کرد (هدر رفت هزینه) ،چرا که برتری سیستم های Blade در اجرای برنامه هایی است که به ظرفیت های زیاد نیاز دارند. در این مورد استفاده از فناوری مجازی سازی راه حل سودمندی است.
قبل ار هر چیز باید برای استفاده از سرویس دهنده های Blade ، بدنه اصلی مناسب تهیه گردد.
اگر در Rack سیستم های دیگری به جز کامپیوترهای Blade نصب شده باشد باید محل مناسبی را برای سیستم Blade انتخاب کرد، تا مانع خنک شدن سیستم های دیگر نشود.


کاربرد بیشتر:
کاربردهای نگهداري اطلاعات با توجه به افزايش روز افزون اطلاعات و رشد Datacenter ها که نیاز به پردازش بالای اطلاعات دارند، چرا که سرويس دهنده هاي Blade با توجه به معماري مجتمع و ماژولار بودنشان اين امكان را فراهم مينمايند که حجم زيادي از اطلاعات را در فضاي كم به صورت بهينه پردازش نمايند.

با ما در تماس باشید.

.k

.

منبع: itpro.ir