آشنایی با BIOS و نحوه پیکربندی تنظیمات آن

آشنایی با BIOS و نحوه پیکربندی تنظیمات آن

در این مقاله به مباحثی از جمله Monitoring سیستم با BIOS، نگاهی گذرا به UEFI و BIOS Flashing و درنهایت، به مبحث Troubleshoot یا عیب زدائی کردن مشکلات سیستم خواهیم پرداخت.

Monitoring قطعات سیستم با استفاده از BIOS:

تعدادی از BIOS ها این قابلیت را دارند که قطعات سیستم را در هنگام بروز مشکل مانیتور کنیم و گزارش های لازم و مفید را از آن جمع آوری کنیم. BIOS این اطلاعات را ثبت می کند و هنگامی که سیستم ریستارت شد، در صفحه نمایش مانیتور مشکلی که بوجود آمده را شرح می کند. مثال های رایج از این مشکلات به شرح زیر می باشند:

-Temperature monitoring(مانیوتورینگ دمای سیستم):

سیستم با مانتورینگ دمای سیستم هنگامی که CPU بیش از حد داغ می شود سیستم را خاموش می کند تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کند. وقتی سیستم ریستارت شد، شما پیامی مبنی بر اینکه سیستم به علت یک رویداد حرارتی ناشی از گرم شدن بیش از حد CPU خاموش شد مشاهده خواهید کرد. این به روشنی نشانگر این است که، باید فن سیستم را بررسی کنید که به طور درست کار می کند یا خیر.

-Intrusion detection notification (تشخیص نفوذ اطلاع رسانی):

برخی از کیس های کامپیوتر یا سرورها یک کلید که به biased switch معروف است را دارا می باشند، که هنگامی که کیس باز شد، یک رکورد مربوط به آن در سیستم ذخیره می شود و در زمان روشن شدن کامپیوتر و سرور به شما نمایش داده می شود. این یک راهکار خوب برای فهمیدن که کیس باز شده است یا خیر می باشد. هنگامی که درب کیس باز شد تنظیمات BIOS تغییر پیدا می کند و از این طریق می توانید پی ببرید که شخصی بدون اجازه شما به دستگاه دستبرد زده است.

-Fan speeds(سرعت فن سیستم):

BIOS می تواند تغییرات سرعت فن ها را محاسبه کرده و آنها را ثبت کند و به شما نمایش دهد و هم چنین تغییرات سرعت فن را در هنگامی که از حد مجاز تجاوز کند ریپورت آن را ثبت می کند.

-Voltage(ولتاژ):

تعدادی از ولتاژ های سیستم قابل مانیتورینگ هستند. به طور معمول ولتاژ های از 5 درصد به بالا می تواند توسط BIOS مانیتور شده و گزارش دهی می شوند.

Flashing the BIOS

Flashing the BIOS

Flashing the BIOS(فلش کردن BIOS):

همانطور که ذکر شد BIOS یک Firmware است، یعنی سخت افزاری است که حاوی کد های نرم افزاری است که درونش به طور نصب شده وجود دارد و توسط رابط کاربری اش قابل مدیریت است. این Firmware طی یک فرآیند که Flashing نام دارد قابل Upgrade شدن است. هنگامی که BIOS را فلش می کنید، عین این است که یک BIOS نو از بازار خریداری کرده اید در واقع هر چیزی که BIOS را BIOS کرده است، همین Firmware آن است. خود تراشه BIOS مانند یک کالبد یا جسم است و Firmware آن به مثابه روح آن می ماند که بدون آن خود تراشه هیچ کاربردی ندارد و مانند یک انسان مرده است.

دلیل اصلی فلش کردن BIOS اضافه کردن قابلیت های جدید به سیستم می باشد. برای مثال، شما می خواهید از قابلیت مجازی سازی یا Virtualization بهره مند شوید و BIOS شما این قابلیت را پشتیبانی نمی کند. حال اگر شرکت تولید کننده BIOS فیرموری (farmware)، ارائه دهد که قابلیت مجازی سازی به BIOS اضافه می کند، شما به راحتی با فلش کردن BIOS از این قابلیت بهره ببرید. توجه کنید که باید CPU شما از تکنولوژی مجازی سازی پشتیبانی کند در غیراینصورت فلش کردن BIOS برای بهره مندی از این قابلیت بی اثر خواهد بود.

Flashing the BIOS

Flashing the BIOS

دیالوگ باکس موجود در تصویر به ما پیشنهاد می کند BIOS Firmware، خود را آپدیت کنیم. وقتی گزینه Yes را انتخاب کردیم، فرآیند آماده سازی برای آپدیت شدن به ورژن جدیدتر بایوس فراهم می شود. این مدت زمان کمی به طول می انجامد. وقتی فرآیند آپدیت شدن تکمیل شد سیستم  shutdown می شود. هنگامی که دفعه بعد کاپیوتر یا سرور روشن شد شما یک BIOS نو و بروزشده خواهید داشت.
نکته مهم: هنگام بروزرسانی BIOS Firmware، خود هیچگاه سرور یا کامپیوتر دسکتاپ خود را خاموش نکنید. اگر باتری لپتاپ شما در حین آپدیت شدن BIOS Firmware، تمام شود و کامپیوتر خاموش شود ممکن است قسمتی از اطلاعات بروزرسانی روی BIOS نوشته شود و یا خراب شود. شما در این حال متاسفانه نمی توانید سیستم را روشن کنید. و معمولا در این گونه موارد تنها گزینه ای که دارید بازگزداندن مادربرد به کارخانه سازنده اش است. در حالت ایده آل شما باید کامپیوتر را به دستگاه UPS متصل کنید.

UEFI:

UEFI مخفف کلمات Unified Extensible Firmware Interface که به فارسی به معنی : ” رابط کاربری Firmware یکپارچه و توسعه پذیر “. این تکنولوژی امروزه جایگزین BIOS شده است. (همه این توضیحات را درباره BIOS دادیم تا بهتر بتوانید UEFI را بشناسید و مورد بررسی قرار دهید). یکی از مزیت های UEFI بر BIOS رابط کاربری بهتر و زیباتر نسبت به رابط کاربری BIOS می باشد. در رابط کاربری UEFI شما بر خلاف BIOS امکانات زیر را در اختیار دارید:
1. قابلیت استفاده از موس.
2. رابط کاربری گرافیکی بهتر و پیشرفته تر.
3. امکان بوت سیستم عامل از هارد دیسک هایی با ظرفیت بالاتر از 2 ترابایت.
4. یکپارچگی آسان با CPU های Intel و AMD.
5. دسترسی ریموت.
6. رمزنگاری قوی.
7. پشتیبانی از قابلیت Secure Boot یا بوت امن.
8. امکان ساخت یوزر اکانت با دسترسی های مختلف.

Troubleshooting(عیب زدایی):

در این قسمت مشکلات رایج و اساسی ای که می تواند برای سیستم شما پیش بیاید، بازگو می شود و نحوه عیب زدایی آن به اختصار شرح داده می شود. موارد زیر عنواوینی هستند که نشانگر ارور ها هستند و ترجمه آنها به فارسی گویای معنای دقیق از آن نمی باشد.

Invalid boot disk or attempts to boot to incorrect device:

بوت دیسک نامناسب و تلاش برای بوت کردن سیستم از یک Device نامناسب. این مورد نشان دهنده این است که سیستم می خواهد از طریق CD ROM سیستم عامل را بوت کند اما CD ROM، را پیدا نمی کند و یا اینکه سی دی مربوط Bootable نمی باشد. بنابراین شما بدین حال از تنظیمات boot sequence بایوس، می توانید گزینه ای به غیر از بوت از طریق CD ROM را انتخاب کنید.

Fans spin, no POST beep, no power to other devices:

این مورد بسیار شبیه به چیزی است که CPU اصلا شروع به کار نکرده است! این مورد را با 4 پین یا 8 پینی که به مادربرد متصل شده است بررسی کنید. اگر ولتاژ ورودی مادربرد مناسب بود مشکل ممکن است از Regulator(تنظیم کننده ولتاژ)، مادربرد باشد. آن مشکل همچنین می تواند از CPU باشد، اما احتمال آن خیلی کمتر است.

BIOS time and settings reset:

اگر با این ارور مواجه شدید آن نشانگر این است که باتری CMOS شما خراب شده است یا در حال خراب شدن است. شما این ارور را با این عناوین زیر نیز ممکن است مشاهده کنید: CMOS Battery Error – CMOS Checksum Error -CMOS Timer Error، راه حل این است که یک باتری جدید تهیه شود.

Blank screen on startup:

اسکرین خالی در زمان استارتاپ سیستم. اگر شما هیچ نوشته ای در صفحه نمایش مشاهده نکردید، اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که به سیستم وصل است درست وصل شده است و روشن است. تعدادی از سیستم ها کارت گرافیک های Onboard دارند ولی کارت گرافیم disable است پس نتیجه می شود که هیچ چیزی در صفحه نمایش نشان داده نشود.

No power:

اطمینان حاصل کنید که اتصالات پاور شما به درستی برقرار شده است.اگر ولتاژ پاور شما مقدار مناسبی را نشان نداد باید به فکر پاور دیگری باشید.اگر ولتاژ Power مناسب بود Motherboard یا Expansion Board (برد های توسعه) دچار مشکل شده اند.

Stop error:

این ارور به طور معمول صفحه مرگ آبی یا blue screen of death می باشد، که به اختصار BSOD نام دارد. اگر سخت افزار کامپیوتر یا سرور شما مانع از استارت شدن سیستم شود این ارور نمایش داده می شود. که می تواند ناشی از خراب بودن Mother Board، خراب بودن RAM، و یا مشکل ناشی از عدم دسترسی به هارد دیسک می باشد.
منبع:Itpro.ir