آشنایی با فن آوری Desktop Virtualization

آشنایی با فن آوری Desktop Virtualization و Device های مورد استفاده در آن

آشنایی با فن آوری Desktop Virtualization و Device های مورد استفاده در آن

بنگاه‌های اقتصادی در بازار رقابتی امروز به‌طور گسترده چالش‌های بزرگی را در حین تکامل اقتصادی خود تجربه می‌کنند، در این بین “فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات” یکی از نقش‌های اصلی را برای متعادل سازی و همچنین سرعت در پیشرفت عملکرد سازمان بازی می‌کند، از طرفی بالا بودن نرخ رشد فن‌آوری در جهان باعث سردرگمی و آشفتگی کارشناسان فن‌آوری اطلاعات در انتخاب صحیح یک محصول برای بالا بردن راندمان کاری افراد سازمان شده و سوالاتی را در ذهن ایجاد می‌کند:

  • کدام محصول را انتخاب کنیم؟
  • معایب کدام محصول کمتر است؟
  • کدام محصول نیاز های سازمانی ما را برطرف می‌کند؟
  • کدام محصول از حیث هزینه به صرفه تر است؟
  • خدمات پس از فروش کدام محصول مناسب‌تر است؟
  • مدت و کیفیت ارائه­ی گارانتی کدام محصول بیشتر است؟

و ده‌ها سوال دیگر….

از این رو بر آن شدیم تا برای یکی از جدیدترین و برترین فن‌آوری ‌های شناخته شده در جهان به نام Desktop Virtualization و شرکت‌های معتبر تولید کننده محصولات مرتبط، با بحث و بررسی پیرامون یک سوال کلیدی تصمیم‌گیری در مورد انتخاب راه حل را به شما واگذار کنیم:
از چه راه کاری برای Desktop Virtualizationو از چه محصولی به عنوان End-Deviceاستفاده کنیم؟

Desktop Virtualization
در اینجا نکاتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد که دید بازتری نسبت به این فن‌آوری به شما می‌دهد و تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر می کند.
برای اجرایDesktop Virtualization روش های مختلفی طراحی و ارائه شده که معرفی وتجزیه وتحلیل همه ی آن ها دراین مقاله نمی گنجد لکن درحال حاضر سه پروتکل که عمومیت داشته و کاربردی تر از بقیه هستند عبارتند از: 
    PCoIP
  (Independent Computing Architecture) ICA
    (Windows over IP) WoIP

PCoIP
این راه‌کار دست آورد بزرگترین کمپانی مجازی‌سازی دنیا یعنی VMware است که با محصولVMware Horizon View  راه اندازی شده و حاصل آن  Virtual Desktop Infrastructure) VDI) در بستر ESXi است. از مزایای این محصول می‌توان به Stability بالا، سرعت در پردازش، استفاده از مجازی‌ساز قدرت‌مند VMware، امنیت کاربران و اطلاعات آن‌ها و . . . اشاره کرد. یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد این فن‌آوری را در مدیریت Resource های اختصاص داده شده به هر کاربر می‌توان دانست که امکان کم یا زیاد کردن Resource با توجه به نیاز کاربران را فراهم می‌آورد. مزیت بعدی این روش مدیریت Desktopها درEnterprise Scale (بیش از5000 کاربرفعال دریک شبکه) است که بسیار دقیق و منظم انجام می‌پذیرد. دیگر مزیت این  را می توان در “برگشت به نقطه کاری صحیح(Recovery)” دانست  یعنی در صورت به‌وجود آمدن مشکلی برای کاربر به سرعت می‌توان ماشین مجازی او را به نقطه صحیح و مشخص شده قبل باز گرداند.  همانطور که ذکرشد این روش مزایای بسیاری دارد ولی معایب قابل توجهی نیز در بر دارد. یکی از مشکلات اساسی آن وابسته بودن به دیگر محصولات شرکت VMware نظیر ESXi، vCenter و در نهایت VMware Horizon View است که ضمن هزینه گزاف نیازمند Configuration پیچیده و تخصصی توسط کارشناسان متخصص این امر می‌باشد و هر کارشناسی از عهده انجام آن بر نمی‌آید لذا هنگام اجرا و نصب و راه ‌اندازی و استفاده از این روش، در برآورد هزینه‌ها، باید برای بخش تنظیمات (System Setup) توسط کارشناسان مربوطه نیز هزینه های ویژه‌ای در نظر گرفت که در بالا رفتن قیمت پروژه تأثیر خواهد داشت و در واقع به همین دلیل است که استفاده از این روش بیشتردر محیط های Enterprise Scale و Large Scale توجیه دارد.
به طور کلی در مورد کاربری این فن‌آوری‌ می توان گفت که VMware Horizon View امکان استفاده هر کاربر از یک ویندوز (در واقع یک ماشین مجازی) را به صورت اختصاصی مهیا کرده و در نهایت هر کاربر می تواند از هر ویندوز به صورت مجزا از یک Resource اختصاصی که برای او در نظر گرفته شده است استفاده کند ولی دراین حالت تأمین Resource های لازم برای این کارخود امری اساسی است­ که­ باید ­رفع­ گردد.
متأسفانه یکی دیگر از معضلات موجود برای این فن‌آوری‌ که البته ذاتی است و عیب محسوب نمی شود ولی برای سازمان ها اهمیت بسیاری دارد قیمت
Device  ها و License های لازم است، در حال حاضر قیمت Device  های VMware Ready به دلیل استفاده از Processor های شرکت Teradiciکه در حال حاضر بهترین و بی نقص ترین پردازشگر های PCoIP را تولید می کند (به دلیل بالا رفتن نرخ دلار و همچنین Unique بودن محصول) بیش از حد انتظار است و باعث تحمیل هزینه‌ی زیادی به سازمان خواهد شد.
در خاتمه می توان گفت که محصولات VMwareو پروتکل PCoIPدر دنیای Desktop Virtualizationجایگاه و طرفداران خاص خود را دارند و اغلب سازمان‌هایی که قرار است کار خود را با تعداد چند هزار کاربر شروع کنند و در دراز مدت سود تجاری مناسبی را برای سازمان خود پیش‌بینی کنند می توانند در طراحی اولیه‌ی ساختار شبکه‌ی رایانه‌ای خود از ابتدا به ساکن با استفاده از این روش شروع کرده و از مزایای آن بیشتر بهره‌مند شوند.

 ICA
این راه­کار که می‌توان از آن به عنوان شاهکار هم یاد کرد محصولی از کمپانی Citrix است، Citrix با محصولات XenApp و XenDesktop خود تحولی عظیم در دنیای Application Virtualization و Desktop Virtualization ایجاد کرده و باعث شگفتی همگان در این عرصه شده است. بالا بودن سرعت پردازش، پایین بودن پهنای باند مصرفی، امکانات HDX و …. همه از مزایای محصولات این شرکت است.
هر محصولی در دنیای امروز شامل مشکلات، معضلات و یا نقص هایی نیز می باشد، ICA هم از این امر مستثنی نیست. این محصول یک راهکار مناسب برایEnterprise وحداکثر Large Scale است ودرSmall وMedium Scale باعث تحمیل هزینه های زیادی به سازمان می­شود به طوری که اصلاً به صرفه نخواهد بود که سازمان چندین سرور قدرت‌مند ، به همراه License های مورد نیاز با قیمت های بالا را تهیه کند و از آن‌ها فقط برای تعداد محدودی کاربر بهره ببرد. همچنین در این روش مانند PCoIP نیازمند Configuration پیچیده و تخصصی توسط کارشناسان متخصص این امر می‌باشد و هرکارشناسی از عهده انجام آن بر نمی‌آید لذا هنگام اجرا و نصب و راه اندازی و استفاده از این روش، در برآورد هزینه‌ها، باید برای بخش تنظیمات (System Setup) توسط کارشناسان مربوطه نیز هزینه های ویژه‌ای در نظر گرفت که در بالا رفتن قیمت پروژه تأثیر خواهد داشت و در واقع به همین دلیل است که استفاده از این روش بیشتر در محیط های Enterprise Scale و Large Scale توجیه دارد.
 End-Deviceهای مورد نیاز برای این را Citrix Ready و HDX Ready می­ نامند که درمدل‌های USB Redirection و Printer Redirection و None USB/Printer Redirection عرضه می‌شوند. در مدل‌های USB و Printer Redirection هنگام استفاده از USB و Printer در Device ها برای ارتباط کاربران با سرور یا سرور‌های مرکزی هیچ مانعی وجود ندارد لذا قیمت این مدل‌ها گران‌تر از مدل­های None USB/Printer Redirection است چرا که در مدل‌های None Redirection برای نقل و انتقال فایل‌ها به سرور از طریق حافظه های USB Cool Disk و یا نیاز به استفاده از Printer در داخل Device یک Hard Disk برای نصب Embedded OS پیش­بینی شده که عملاً ماهیت Device را ازحالت Zero Client بودن به Thin Client تغییر داده است که درخصوص این تغییر ماهیت و تفاوت‌های بین Zero Client و Thin Client در مباحث آتی توضیح داده خواهد شد. همچنین خرید License به تعداد کاربران فعال در این روش یکی از نکات مهمی است که در برآورد هزینه‌های پروژه باید مورد توجه قرار گیرد.
با عنایت به آنچه که در خصوص ICAگفته شد علیرغم مزایای غیرقابل انکار این روش، می‌توان نتیجه گیری کرد که این  نیز مانند PCoIPبرای Enterprise  وLarge Scale مناسب تر است.

WoIP
Windows over IP که از نام های دیگر آن می توان به Desktop over Ethernet نیز اشاره کرد همان طور که از نام آن مشخص است مطابق بامحصولات مایکروسافت طراحی شده و از فن‌آوری‌ های Remote-FX،Remote Desktop Connection  وUser Extension Protocol بهره می‌برد. در این فن‌آوری‌ پایه و اساس کار Windows و نرم‌افزار های 3rdParty تحت ویندوز بوده و نیاز به Configuration های پیچیده و تخصصی نیست. این فن‌آوری‌ در واقع برای برطرف کردن نیاز سازمان های Small to Medium Scale و پایین آوردن هزینه های سازمانی به وجود آمد. یکی از مزایای این فن‌آوری‌ عدم نیاز به زیرساخت خاص است، در واقع می توان این گونه بیان کرد که برای استفاده از WoIP نیازی به داشتن سرور های قدرت‌مند نیست و این کار را می توان از یک System Unitمعمولی نیز شروع کرد.  مزیت دیگر این راه‌کار راه اندازی و مدیریت ساده و روان آن است که  می توانید بدون هیچ پیش نیاز نرم افزاری و سخت افزاری خاص اقدام به پیاده سازی آن کنید. از دیگر مزایای این راه‌کار انعطاف پذیری آن است که به شما اجازه می دهد با استفاده از مجازی‌سازهای مختلف اعم از VMware vSphere، Hyper-V، XenServer ، Linux KVM Server و …. اقدام به مدیریت Recourse های موجود کرده و آن را در یک بستر مجازی (فارغ از نوع راه‌کار مجازی سازی) پیاده سازی کنید.
محدودیت های این فن‌آوری‌ را می توان در پایین بودن مانور در امور گرافیکی و خصوصاً عملیات 3D و عدم مدیریت دقیق Recourse اختصاص داده شده به هر کاربر ذکر کرد که البته اگر این راه‌کار در محیط مجازی پیاده شود می توان Recourse سمت سرور را برای هر کاربر به راحتی مدیریت نمود. در نمای کلی WoIP را می توان کم هزینه ترین و به صرفه ترین حالت Desktop Virtualization دانست که امکانات مناسبی را نیز در اختیار ما قرار می‌دهد. حال با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توانید راه‌کار مناسب برای سازمان خود را پیدا کرده و انتخاب کنید که کدام فن‌آوری‌ می‌تواند متناسب با شرایط سازمان شما باشد.

End-Device
امروزه در دنیای فن‌آوری‌ محصولات تازه‌ای برای جایگزینی با PC به وجود آمده که همچنان تولید آن‌ها رو به رشد است. غیر از X PC ها، Mini PC ها وPocket PC ها که خود نوعی PC محسوب می‌شوند و فقط ظرفیت آن‌ها کوچک‌تر از PC شده است سایرمحصولات موجود علیرغم تعدد و تنوع آن‌ها در دو طبقه بندی کلی با فن‌آوری Thin Client  وZero Client عرضه می‌شوند لذا جا دارد در این گزارش توضیح مختصری در خصوص مشخصات فنی این دو فن‌آوری داده شود:

Thin Client
در مقطعی که استفاده از کامپیوترهای شخصی PC) ها( در شبکه­ های کوچک و بزرگ جدی شد و به دلایل منطقی و توجیهات فنی و اقتصادی مقرر گردید که نرمافزارها و بانک­های اطلاعی روی سرورهاگذاشته شده و Client ها منابع مورد نیاز خود را از سرورها دریافت کنند به دو دلیل عمده ایده­ی یک فن­آوری جایگزین به جای PC به عنوان  Clientدر شبکه ها مطرح گردید که منجر به پیدایشThin Client ها شد. این دو دلیل عبارت بود از 1- بلا استفاده ماندن و عدم نیاز به همه­ ی امکاناتی که در PCها موجود آمده بود چرا که اکثر نرم افزارها و Data Base ها روی سرورها پیش بینی شده بود وکاربر باید با اتصال و ارتباط با سرور درون شبکه LAN یا WAN کار خود را انجام می­ داد. 2- PCها دارای مشخصاتی بودند که امنیت شبکه به شدت دچار مخاطره می­ شد چرا که کاربر  می­توانست با دسترسی به اطلاعات سرور آن­ها را به صورت غیر مجاز به سرقت ببرد و یا با حمله به سرورها از طریق PCها به وسیله­ ی ویروس­های رایانه­ای احتمال اختلال جدی در شبکه­ ها بالا می­ رفت.

Thin Clientها اولین جایگزین­های  System Unitدر PCها به حساب می ­آیند که ضمن کوچک و باریک شدن از نظر شکل و اندازه، اجزای تشکیل­ دهنده­ی آن شامل Case،Main Board ، CPU، RAM و یک Internal Hard فقط برای نصب یک سیستم عامل اختصاصی مانند CE Windows و XP Embedded بدون هیچ Hard Disk برای ذخیره­ی اطلاعات شخصی کاربران و بدون هیچ Port ورودی و خروجی بودند. با این ماهیت نسل اولیه­ ی Thin Clientها علیرغم گران­تر عرضه شدن از PC ها به علت حل مشکلات ذکر شده جایگزین مناسبی به جای PCها به حساب می­آمدند لکن رفته رفته به دو دلیل این اقبال درجامعه­ی انفورماتیک رو به افول گذاشت این دو دلیل عبارتند از 1- کمپانی های تولید کننده­ی Thin Client به تدریج محصولات خود را با Hard Disk و Port های مختلف و درنهایت مانند PC ها به صورت Full Port عرضه کردند و همین امر باعث شد که Thin Clientها از ماهیت اولیه­ی خود خارج شده و شبیه به یک  PC کوچک شوند و این در حالی بود که حتی Mini PC هم نبودند و سیستم عامل و قطعات تشکیل دهنده­ی آن­ها مانند Mini PCها و X PC ها شبیه سایر PC ها نبود. 2- اختصاصی بودن سیتم عامل و قطعات در Thin Clientها و تأمین آن­ها فقط توسط شرکت­های تولید کننده و نه از طریق بازارهای بین­المللی در سراسرجهان)مانند PC ها(، موضوع مهم پشتیبانی، نگه­داری وخدمات پس از فروش این Device ها را به امری گران­تر و پیچیده تر از PC ها تبدیل کرد و آخرین نکته این که در طراحی و سیاست گذاری Desktop Virtualization وجود  Hard Diskو فضای ذخیره اطلاعات برای کاربر در هر Device که به عنوان  Client استفاده می­ شود بسیار مضر و دارای اشکال می­باشد.   

 Zero Client
به منظور رفع مشکلات و معضلات موجود در Thin Clientها، طی سال­های اخیر با رشد چشم­گیر و روز افزون مباحث Cloud Computing و Desktop Virtualization فن­آوری Zero Clientها به عنوان نسل جدید جایگزین PC وارد بازار شده­ اند. در این فن­آوری بدون استفاده از روش­های سنتی قبل برای طراحی و تولید یک Client که حداقل به یک Main board، CPU، RAM وOS نیاز داشت با استفاده از فن­آوری نوین (System On Chip) SOC همه ­ی پردازش­ها و امکان برقراری ارتباط با سرورها را دریک Microchip گنجانده و ارتباط Device  ها با سرورها از طریق پروتکل­های ارتباطی مرسوم مانند ICA(Cirix)، PCoIP(VMware) وWoIP(Microsoft vSpace) فراهم شده وکاربر از سیستم عامل­های پیش بینی شده در سرورها و Storageمورد نیاز در نظرگرفته به اندازه­ی کارش استفاده می­کند و به این ترتیب نظارت و مدیریت کافی بر عملکرد و امنیت کاربران وجود داشته و مدیران شبکه می­توانند تمام سیاست­های خود را در طراحی و بهره­برداری بهینه از شبکه اعمال کرده و بهر­ه‌وری کاربران را به حداکثر برسانند.
تنها نکته­ی قابل توجه و مهم در مورد  Zero Clientها قیمت و نحوه­ی پشتیبانی و خدمات پس از فروش آن­هاست چون این Device ها در صورت خرابی معمولاً قابل تعمیر نبوده و نیاز به تعویض دارند.
 درخاتمه یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان Zero Client با نام تجاری NComputing را معرفی می کنیم که از سال 2004 میلادی با عرضه ی Access Terminal برای اولین بار پروتکل WoIP را برای اتصال این ترمینال ها به یک Host PC  یا Server در دنیا عرضه کرد و از پیشتازان و پرسابقه ترین بازیگران عرصه ی مجازی سازی محسوب می شود.  شرکت NComputing در 140 کشور دنیا با بیش از 50 هزار مشتری و حدود 20 میلیون کاربر در روز ، سریع ترین میزان رشد را در میان شرکت های فعال در زمینه ی مجازی سازی کامپیوترهای رومیزی داشته است. خدمات  NComputing مشتریان بزرگ و کوچک بسیاری را در بازارها و زمینه های کاری گوناگون ، با کاربری های متنوع در حوزه های آموزشی ، دولتی  و بخش های مختلف صنعت تحت پوشش خود قرار داده و به آن ها این امکان را می دهد تا تجربه ی کاربری خود را به دیگران نیز انتقال دهند. فن‌آوری‌ مبتکرانه‌ی NComputing که مفتخر به دریافت جوایز بین المللی متعددی نیز گردیده است ، امروزه تجربهی یک عملکرد کاملاً مناسب و کارا ، اقتصادی و ارزشمند را در اختیار کاربر قرار می دهد.
NComputing یکی از بزرگ ترین و کامل ترین شرکت های تولید کننده Zero Clientدر دنیا شناخته شده است که می تواند به راحتی با پروتکل های شرکت های مختلف اعم از Microsoft، Citrix و VMware هماهنگ شده و لذت کار با Desktop Virtualization را با سرعت، دقت و کیفیتی باور نکردنی به ارمغان آورد.

NComputingوMicrosof 
فن‌آوری‌ NComputing با پشتیبانی ازWoIP و هماهنگی با ویندوز می تواند با استفاده از پروتکل UXP بالاترین سرعت مورد انتظار کاربران در استفاده ازDesktop Virtualization را فراهم سازد. پهنای باند مصرفی پایین، یکی از مزایای محصولات NComputing است که سازمان را از هزینه های بالای پهنای باند مصرفی در امان نگاه می دارد.

NComputingو Citrix
NComputing مفتخر است که با همکاری کمپانی Citrixتوانسته محصولی بی نظیر با امکانات HDX را تولید و در اختیار عموم قرار دهد. این فن‌آوری‌ از پروتکلICA پشتیبانی کرده و دارای قابلیتUSB Redirection  و Printer Redirection  است. محصول مشترک NComputing  و Citrix با پلت فرم های XenApp وXenDesktop سازگار بوده و با سرعت و دقت بسیار بالایی سازمان را به سمت راحتی کار باDesktop Virtualization  سوق می‌دهد.

NComputingو VMware
NComputing با محصولات شرکت VMware و دیگر سیستم های مجازی سازی سازگار بوده و قابلیت هماهنگی با VMware Horizon View را دارا است. استفاده از NComputing در کنار پلت‌فرم VMware به همراه Feature های Redundancy،High availability ، DRS، DPM و ….. امکانات فراوان و بسیار خوبی در اختیار سازمان قرار می دهد که با این امکانات ارتباط و دسترسی (availability) کاربران درسازمان همواره 999/99 خواهد بود و مفهوم چنین ویژگی این است که احتمال قطع شدن سیستم های کاربران درسازمان به یک هزارم کاهش پیدا می کند.
از شرکای تجاری و ذینفع در شرکت NComputing می توان به کمپانی های Microsoft و Citrix اشاره کرد.
لازم به ذکر است که این فن‌آوری‌ در ایران تا به حال بیش از 500 مشتری از جمله : شرکت های نفتی، پتروشیمی، سازمان ها و وزارت خانه های دولتی، شرکت های خصوصی، دفاترکوچک و بزرگ، بیمارستان ها، دانشگاه ها، مدارس وآموزشگاه ها و . . . داشته و روزانه ( به صورت تخمینی ) بیش از ده هزار کاربر در ایران از این محصول استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌ مند  می شوند.

منبع : توسعه ارتباطات آرادسامانه