خطا های وب سرور

آشنایی با رایج ترین کدهای وضعیت و خطا های وب سرور

آشنایی با رایج ترین کدهای وضعیت و خطا های وب سرور

هر بار که يک آدرس اينترنتي را در مرورگر خود وارد مي کنيد و يا بر روي لينکي کليک مي کنيد، در خواستي از سوي مرورگر به سمت سرور فرستاده ميشود و پاسخي در قالب يک کد وضعيت (Status Code) از سمت سرور برگردانده مي شود. قصد داريم تا معناي کد هاي مختلفي که در زمان مشاهده يک وب سايت دريافت مي کنيد را توضيح دهيم. مطمئنا بارها در زمان مرور يک وب سايت با يکي از اين صفحات و خطاهايي که با يک شماره خاص نمايش داده مي شوند روبرو شده ايد، اين مقاله مي تواند شما را در يافتن معناي هر کدام ياري نمايد.

دسته بندي کد ها:

يک دسته بندي کلي از کد هاي وضعيت آنها را به دسته هاي 200، 300، 400 و 500 تقسيم ميکند. کد هاي وضعيت دسته 200 به در خواست هاي معتبر مرور گر ها برگردانده مي شود. کد هاي 300 براي انواع ريدايرکت مي باشد. کد هاي 400 به خطاهاي رخ داده در حين در خواست از سمت کاربر و کد هاي دسته 500 به خطاهاي سمت سرور اشاره مي کند.

رايج ترين کد هاي وضعيت و مفهوم آنها :

200 – نشان دهنده يک در خواست موفق است و در پاسخ آن يک فايل برگردانده مي شود.
201 – اين کد در پاسخ موفقيت آميز ساخت يک منبع جديد در سرور اشاره دارد مثل ساخت يک فايل.
301 – اين کد به يک ريدايرکت دائم در آدرس اشاره دارد. پس از اين ساير درخواست ها بجاي آدرس اوليه به آدرس ريدايرکت شده هدايت مي شوند. به عبارتي ديگر محتواي در خواستي بطور دائم از آدرس فعلي به آدرس جديد منتقل شده است.
302 – اين نوع از ريدايرکشن به اين مفهوم است که محتوا در آدرس در خواستي وجود دارد ولي موقتا به آدرسي ديگر هدايت خواهيد شد.
304 – اين ريدايرکشن براي مکانيزم کش مرور گر ها کاربرد دارد. در هر درخواست به يک صفحه وب براي صرفه جويي در مصرف اينترنت و بار گزاري سريعتر صفحات بخشي از اطلاعات مانند عکس ها و برخي اسکريپت ها در حافظه مرور گر ذخيره مي شود. در درخواست هاي بعدي تاريخ ذخيره شدن فايل با نسخه موجود آن در وب سرور مقايسه مي شود و در صورت عدم انقضاء فايل در خواستي ، کد 304 از سمت سرور برگشت مي خورد و فايل ذخيره شده در مرور گر نمايش داده مي شود.
400 – آدرس در خواستي به سرور معتبر نمي باشد.
401 – آدرس در خواست شده نياز به ارائه نام کاربري و کلمه عبور ميباشد.
403 – اجازه دسترسي به محتواي در خواست وجود ندارد.
404 – فايل در خواست داده شده در مسير اعلام شده وجود ندارد.
500 – به معني وقوع يک خطاي داخلي در سرور است که معمولا در مواقع بروز رساني نرم افزاري و يا اعمال تنظيمات رخ مي دهد.
502 – اين خطا معمولا زماني رخ مي دهد که Gateway بين سرور و مرور گر قادر به تکميل فرآيند درخواست و پاسخ نبوده و معمولا با چند بار تلاش از سمت کاربر مشکل حل مي شود.
505 – در مواقعي که پروتکل http مورد استفاده از سمت مرور گر در سرور پشتيباني نمي شود.

 

منبع:geekboy.ir